BMW X1 jako ojetina

BMW X1 jako ojetina

BMW X1 přináší do segmentu kompaktních SUV kombinaci prémiového zpracování, atraktivního designu a všestranné použitelnosti. Na trhu ojetin se X1 ukazuje jako praktický společník do města i na delší cesty, který díky své ergonomii a jízdní dynamice umí potěšit řidiče i posádku.

Proč zvolit X1 jako ojetinu

  • Přehledné a kompaktní rozměry, ideální do městského provozu i na přejezdy mezi městy.
  • Vyšší posed a variabilní zavazadelník zaručují pohodlné nastupování a prostor pro rodinu i sportovní vybavení.
  • Široká paleta motorů umožňuje zvolit kompromis mezi dynamikou a úsporou paliva.
  • Díky stáří prvních generací jsou ceny atraktivní a dostupnost dílů široká.

Generace BMW X1

První generace E84 (2009–2015)

BMW X1 E84 vstoupilo na trh jako první kompaktní SUV značky. Nabídka motorů sahala od čtyřválců 2.0 l benzín (150–204 k) až po diesely 2.0 l (143–177 k). Standardně se dodávalo zadní poháněné provedení, opcí bylo poháněné přední nápravy nebo xDrive. Interiér stavěl na kvalitních materiálech, přehledné palubní desce a ergonomických sedadlech. Mezi slabiny patří vyšší spotřeba benzinových verzí a občasné netěsnosti vodní pumpy.

Druhá generace F48 (2015–2022)

BMW X1 F48 přešlo na platformu UKL s pohonem předních kol jako základ. Motory čítaly tříválce 1.5 l benzín (136 k), čtyřválce 2.0 l (192–231 k) a diesely 1.5–2.0 l (116–231 k). Pohon xDrive zůstal v nabídce, přenos síly přes moderní spojku Haldex. Výrazný facelift přinesl digitální přístrojový štít, větší dotykový displej i asistenční balíčky. U dieselů se objevují zanesené vstřikovače a nutnost čištění EGR, u benzinů citlivost turbodmychadel.

Třetí generace U11 (2022–současnost)

Třetí generace X1 staví na elektrifikaci a modulární platformě Neue Klasse. K dispozici jsou mild-hybridní benzíny, plug-in hybridy a čistě elektrický iX1. Interiér dostal velké obrazovky, bezdrátové připojení i systém BMW Operating System 8. Na trhu ojetin jsou zatím vzácné, ale nabízí moderní asistenční systémy a energetickou úspornost.

Klíčové technické parametry

Motorová paleta a výkon

Generace Typ motoru Výkon (k) Točivý moment (Nm) Komb. spotřeba (l/100 km)
E84 2.0 l benzín R4 150–204 200–280 7,8–9,5
2.0 l diesel R4 143–177 300–380 5,0–6,5
F48 1.5 l benzín R3 mild-hybrid 136 220 5,5–6,0
2.0 l benzín R4 TwinPower 192–231 280–350 6,5–7,5
2.0 l diesel R4 116–231 270–450 4,5–6,0
U11 1.5 l mild-hybrid, PHEV, e-Drive 200–313 300–494 1,5–5,0

Převodovky a pohon

  • Manuální 6stupňová převodovka (vybrané benzínové diesely u E84).
  • Automatické 8stupňové Steptronic (ZF 8HP u F48/U11).
  • Dvouspojkové 7st DCT (u vybraných vyšších provedení).
  • Pohon zadních kol (E84), předních nebo všech kol xDrive (E84–U11).

Rozměry a hmotnost

  • Délka: 4 454–4 500 mm (E84/F48)
  • Šířka: 1 798–1 821 mm
  • Výška: 1 590–1 612 mm
  • Rozvor: 2 760–2 670 mm
  • Pohotovostní hmotnost: 1 395–1 715 kg

Výbava a technologie

  • Infotainment: iDrive s dotykovou obrazovkou (6,5″ až 10,25″), navigace, Apple CarPlay, Android Auto.
  • Asistenční systémy: adaptivní tempomat, udržování v jízdním pruhu, varování před kolizí, parkovací asistent.
  • Komfort: vyhřívaná a ventilační sedadla, panoramatická střecha, ambientní osvětlení, 4zónová klimatizace.
  • Bezpečnost: 6–8 airbagů, systém nouzového brzdění, monitoring únavy řidiče, aktivní ochrana chodců.

Na co si dát pozor při koupi ojetiny

Kontrola karoserie a koroze

  • Prahy a podběhy: odletující kamínky mohou odhalovat nezakonzervovaný plech.
  • Spodní kryty motoru: poškozené plastové díly mohou napomoci korozi rámu.

Stav motoru a pohon

  • Turbodmychadla: hlučnost, pomalá reakce, provoz na nekvalitní palivo.
  • Mild-hybridní modul: kontrola baterie a kabeláže, její degradace.

Převodovka a řízení

  • Automat ZF 8HP: plynulost, absence cukání, včasná výměna oleje.
  • xDrive spojka Haldex: netěsnosti, pravidelná výměna oleje v diferenciálu.

Elektronika a výbava

  • iDrive dotykový displej: škrábance, mrtvé pixely, aktualizace softwaru.
  • Asistenti: správná funkce radarů, kalibrace kamer po servisu.

Servisní historie

  • Pravidelné výměny oleje každých 15–20 000 km, kontroly turba a brzd.
  • Faktury za větší zásahy (turbo, DCT, vzduchový podvozek) dokazují pečlivost majitele.

Provozní náklady a údržba

Pravidelný servis

  • Výměna oleje + filtry: 5 000–8 000 Kč v nezávislém servisu, 8 000–12 000 Kč u autorizovaného.
  • Brzdové kotouče a destičky: komplet předek 8 000–12 000 Kč, zadek 6 000–9 000 Kč.
  • Kontrola a výměna brzdové kapaliny, chladicí kapaliny a rozvodů: 10 000–15 000 Kč.

Neplánované opravy

  • Turbodmychadlo: 20 000–30 000 Kč za jednotku včetně montáže.
  • Modul Haldex a spojka xDrive: 15 000–25 000 Kč podle rozsahu.
  • Automatická převodovka 8HP: výměna oleje a filtru 6 000–8 000 Kč, větší opravy od 30 000 Kč.

Pojištění a daně

  • Povinné ručení: 4 000–7 000 Kč ročně dle věku řidiče a výkonu motoru.
  • Havarijní pojištění: 8 000–15 000 Kč ročně.
  • Silniční daň: 2 000–6 000 Kč dle objemu a emisní třídy.

Doporučení a závěr

Pro spolehlivou ojetinu X1 hledejte dobře dokumentované kusy z autorizovaného servisu. Benzinové verze 18i a 20i jsou cenově dostupné a nenáročné, pokud nepotřebujete maximální výkon. Klíčem k dlouhodobé spokojenosti je včasná výměna oleje v turbu a servisu spojky Haldex.

BMW U11 1X7A6826