Lockheed Martin F-35 Lightning II

Lockheed Martin F-35 Lightning II

Lockheed Martin F-35 Lightning II, považován za jednu z nejvíce pokročilých stíhaček na světě, představuje vrchol moderního leteckého inženýrství. Tento víceúčelový stíhací letoun byl vyvinut jako součást programu Joint Strike Fighter (JSF) Spojených států amerických, s cílem poskytnout pokročilou leteckou schopnost pro vojenské síly Spojených států a jejich spojenců. F-35 Lightning II je navržen tak, aby byl schopen provádět různé typy misí, včetně vzdušného boje, útoků na pozemní cíle a průzkumu, a to s vysokou mírou přesnosti a efektivity.

Jedním z klíčových prvků, který činí F-35 Lightning II tak výjimečným, je jeho pokročilý senzorický systém a schopnost integrovat širokou škálu senzorů a systémů do jednoho centrálního řídícího systému. Tento systém poskytuje pilotovi neuvěřitelně detailní informace o situaci v okolí, umožňuje efektivní rozhodování a zlepšuje celkovou situační povědomí v boji. Díky tomu je F-35 Lightning II schopen operovat jak v moderních leteckých bojových prostředích, tak i v protivzdušné obraně.

F-35 Lightning II je také známý svou vysokou manévrovatelností a schopností dosáhnout vysokých rychlostí až nadzvukových. Kombinuje výkonný motor, pokročilé aerodynamické vlastnosti a moderní řídící systémy, což mu umožňuje být vysoce efektivním stíhačem v širokém spektru operačních prostředí. Jeho schopnost operovat jak z letadlových lodí, tak i z pozemních letišť, dělá z F-35 Lightning II univerzálního hráče na moderním bojišti, který je schopen plnit širokou škálu misí a poskytovat vynikající podporu pozemním jednotkám.

Výzbroj Lockheed Martin F-35 Lightning II

Lockheed Martin F-35 Lightning II je vybaven širokou škálou moderní výzbroje, která mu umožňuje plnit různé typy misí včetně vzdušného boje, útoků na pozemní cíle a průzkumu. Mezi hlavní součásti výzbroje patří:

 1. Střely vzduch-vzduch: F-35 Lightning II může nést různé typy vzduch-vzduch střel, včetně krátkého dosahu (např. AIM-9X Sidewinder) a středního dosahu (např. AIM-120 AMRAAM), které umožňují účinnou obranu proti vzdušným cílům.
 2. Střely vzduch-země: Pro útoky na pozemní cíle může F-35 nést různé typy vzduch-země střel, včetně precizních řízených střel s GPS/INS navigací (např. AGM-154 Joint Standoff Weapon) a laserově naváděných střel s vysokou přesností (např. AGM-158 Joint Air-to-Surface Standoff Missile).
 3. Bomby: Kromě střel může F-35 nést také různé typy konvenčních bomb, včetně volně padajících bomb a precizních řízených bomb, které umožňují účinné útoky na pozemní cíle.
 4. Střely vzduch-země/protiradiační střely: Pro útoky na pozemní cíle a proti protivzdušným obranným systémům může F-35 nést také speciální střely vzduch-země/protiradiační střely, které jsou schopny účinně neutralizovat nepřátelské radarové systémy.

Tyto součásti výzbroje umožňují F-35 Lightning II být vysoce efektivním stíhačem a bojovým letounem v různých operačních prostředích a splňovat požadavky moderních leteckých operací.

Parametry Lockheed Martin F-35 Lightning II

Zde jsou některé parametry Lockheed Martin F-35 Lightning II:

 1. Rozpětí křídla: 10,7 metru (35 stop)
 2. Délka: 15,7 metru (51 stop)
 3. Výška: 4,36 metru (14,3 stop)
 4. Maximální vzletová hmotnost: Aproximativně 31 800 kg (70 000 liber)
 5. Maximální rychlost: Přes Mach 1,6 (1 930 km/h nebo 1 200 mph)
 6. Dolet: Aproximativně 2 220 km (1 200 námořních mil) s interním palivem
 7. Letový dosah: Aproximativně 2 900 km (1 560 námořních mil) s jedním externím palivovým nádrží
 8. Motor: Jednotka Pratt & Whitney F135 nebo General Electric/Rolls-Royce F136
 9. Počet sedadel: Jednomístný letoun pro pilota
 10. Systém avioniky: Pokročilý systém senzorů, včetně radaru, elektro-optického a infračerveného senzoru a systému pro sledování cílů.

F-35A flight (cropped)