Lockheed S-3 Viking

Lockheed S-3 Viking

Lockheed S-3 Viking je námořní protiponorkový a průzkumný letoun, který sloužil v rámci amerického námořnictva od sedmdesátých let až do roku 2009. Tento víceúčelový letoun byl navržen primárně pro detekci a ničení ponorek, ale také plnil širokou škálu dalších misí, včetně průzkumu, vzdušného tankování a protihladinového boje.

Jedním z hlavních rysů S-3 Viking byla jeho schopnost provádět operace z palub letadlových lodí. Díky svému sklopnému křídlu a robustní konstrukci byl schopen startovat a přistávat na letadlových lodích za různých podmínek, což mu umožňovalo být nasazen na širší frontě operací.

Výzbroj S-3 Viking zahrnovala torpéda, hlubinné bomby, protiponorkové střely a další zbraně, které mu umožňovaly úspěšně plnit jeho hlavní úkol – boj s ponorkami. S-3 Viking byl klíčovým prvkem námořních protiponorkových operací během studené války a stal se důležitým prvkem v rámci námořních sil USA. Po stažení ze služby v roce 2009 byl S-3 Viking postupně nahrazen modernějšími letouny, ale jeho význam pro historii námořního letectví zůstává nedotčený.

Parametry Lockheed S-3 Viking

Lockheed S-3 Viking, víceúčelový námořní letoun, disponoval řadou významných parametrů, které mu umožňovaly plnit své úkoly v rámci amerického námořnictva. Mezi hlavní parametry S-3 Viking patřily:

  1. Rychlost: S-3 Viking dosahoval maximální rychlosti až kolem 830 km/h (516 mph). Tato rychlost mu umožňovala rychle reagovat na různé situace a efektivně plnit své úkoly v rámci protiponorkových operací a dalších misí.
  2. Dosah: Díky svému palivovému systému a efektivnímu designu mohl S-3 Viking dosahovat vzdáleností až kolem 4 300 km (2 667 mil), což mu umožňovalo provádět dlouhé průzkumné lety a operace nad širokým územím.
  3. Výzbroj: S-3 Viking byl vybaven širokou škálou výzbroje, včetně torpéd, hlubinných bomb, protiponorkových střel a dalších zbraní. Díky této výzbroji byl schopen úspěšně provádět protiponorkové operace a bojovat s hladinovými i ponornými cíli.
  4. Posádka: Standardní posádku S-3 Viking tvořili čtyři členové – pilot, kopilot/navigátor, taktický důstojník a operátor sonaru. Tato posádka měla k dispozici moderní avioniku a senzory pro detekci a sledování cílů.

Tyto parametry dělaly z Lockheed S-3 Viking vynikající nástroj pro provádění protiponorkových operací, průzkumu a dalších misí v rámci amerického námořnictva.

 

S-3A (cropped)