USS Kentucky (BB-6)

USS Kentucky BB-6

USS Kentucky (BB-6) byla bitevní loď amerického námořnictva, která sloužila v období přelomu 19. a 20. století. Jednalo se o druhou loď třídy Kearsarge, která byla považována za vrcholnou technologii své doby. Postavena byla v loděnici Newport News Shipbuilding v roce 1896 a začala sloužit v americkém námořnictvu v roce 1900. Loď byla pojmenována po státu Kentucky a vynikala svou obratností a výkonností.

Během své služby USS Kentucky sloužila především v Atlantiku a Karibiku. Byla nasazena v rámci různých cvičení, manévrů a mezinárodních misí, přičemž svou přítomností posilovala americkou vojenskou přítomnost v regionu a podporovala diplomatické úsilí Spojených států. Loď prošla několika modernizacemi a úpravami během své kariéry, aby udržela krok s neustále se vyvíjejícími vojenskými technologiemi.

Po vstupu Spojených států do první světové války byla USS Kentucky nasazena jako součást britské Grand Fleet, která operovala v Severním moři. Loď podnikala hlídkové a eskortní mise a podílela se na ochraně konvojů až do konce války. Po skončení konfliktu sloužila ještě několik let, než byla v roce 1920 vyřazena ze služby a následně sešrotována. USS Kentucky představovala důležitý prvek v historii amerického námořnictva a svou službou přispěla k ochraně amerických zájmů jak v mírových dobách, tak i během válečných konfliktů.

Výzbroj USS Kentucky (BB-6)

USS Kentucky (BB-6) byla vybavena impozantní výzbrojí odpovídající jejímu statusu jako bitevní lodi. Zahrnovala:

  1. Hlavní děla: Loď nesla čtyři dvojhlavňové věže s 13-palcovými děly Mark 3. Tato děla měla vynikající palebný dosah a sílu, což umožňovalo USS Kentucky účinně útočit na pozemní cíle i jiné lodě.
  2. Sekundární děla: Kromě hlavních děl nesla Kentucky také osm 8-palcových děl, umístěných po dvou v kazematech na bocích trupu. Tato děla sloužila zejména k ničení menších lodí, obrany proti torpédovým útokům a podpoře pozemních operací.
  3. Lehká výzbroj: Kromě hlavních a sekundárních děl byla Kentucky vybavena také řadou lehkých děl, včetně 18 5-palcových děl, 12 6liberních a 12 1liberních kanónů. Tyto děla sloužila k obraně proti menším plavidlům, letadlům a k obraně proti protivníkovým torpédovým člunům.

Celkově vzato, výzbroj USS Kentucky zajišťovala její schopnost účinně bojovat jak proti jiným lodím ve flotile, tak i proti pozemním cílům a nepřátelským útokům.

Parametry USS Kentucky (BB-6)

USS Kentucky (BB-6) byla v době svého stavby považována za velkou a mocnou bitevní loď s následujícími parametry:

  1. Dislokace: Kentucky měla standardní dislokaci přibližně 11 500 tun a plně naložená dislokace byla kolem 12 500 tun.
  2. Rozměry: Délka lodi byla přibližně 110,7 metru, šířka dosahovala 21,1 metru a ponor byl kolem 7,6 metru.
  3. Pohon: Loď byla poháněna parními stroji, které poháněly dva lodní šrouby. Její pohonný systém zahrnoval 8 kotlů a poskytoval výkon kolem 10 000 koňských sil.
  4. Rychlost: Maximální rychlost USS Kentucky byla přibližně 16 uzlů (asi 30 km/h).
  5. Dosah: Kentucky mohla plout přibližně 5 000 námořních mil při rychlosti 10 uzlů.
  6. Posádka: Standardní posádka lodi se pohybovala kolem 536 mužů, včetně důstojníků a námořníků.

Tyto parametry představovaly Kentucky jako významnou bitevní loď své doby, schopnou provádět širokou škálu operací v rámci amerického námořnictva a posilovat jeho vojenskou přítomnost na moři.

 

USS KENTUCKY LCCN2014704670 (cropped)