Lockheed Hudson

Lockheed Hudson

Lockheed Hudson byl důležitým lehkým bombardovacím a průzkumným letounem používaným během druhé světové války. Vycházející z civilního letounu Lockheed Model 14 Super Electra, Hudson byl vyvinut jako odpověď na potřeby britského královského letectva (RAF) a dalších spojeneckých sil. Jeho úkoly zahrnovaly bombardování, průzkum, námořní hlídkování a eskortní mise.

Letoun byl vybaven kulomety, bombami a dalším výzbrojí, což mu umožňovalo účinně útočit na pozemní, námořní i vzdušné cíle. Jeho schopnost operovat z krátkých letišť a rychlost mu umožňovala být flexibilním a rychlým letounem, což bylo zásadní v boji. Díky svému univerzálnímu designu a schopnosti provádět různé úkoly se Lockheed Hudson stal důležitým prvkem spojeneckých vzdušných sil v rané fázi druhé světové války.

Po skončení války sloužil Lockheed Hudson ještě několik let ve vojenských a civilních rolích v několika zemích po celém světě. Zanechal trvalý odkaz jako jedna z ikon druhé světové války a připomínka důležité role, kterou hrál v rané fázi konfliktu.

Parametry Lockheed Hudson

Lockheed Hudson, jako důležitý lehký bombardovací a průzkumný letoun během druhé světové války, měl následující parametry:

 1. Rozměry a hmotnost:
  • Délka: Přibližně 13 metrů (43 stopy).
  • Rozpětí křídel: Přibližně 19 metrů (63 stopy).
  • Výška: Přibližně 3,6 metru (12 stop).
  • Hmotnost: Prázdná hmotnost letounu byla přibližně 5 500 kg (12 000 liber), s maximální vzletovou hmotností asi 8 800 kg (19 500 liber).
 2. Výkonnostní parametry:
  • Maximální rychlost: Přibližně 400 km/h (250 mph).
  • Dolet: Přes 3 700 km (2 300 mil).
  • Maximální operační výška: Přibližně 7 000 metrů (23 000 stop).
 3. Vybavení:
  • Výzbroj: Lockheed Hudson byl vybaven kulomety, bombami a další výzbrojí pro útoky na pozemní, námořní i vzdušné cíle.
  • Průzkumné vybavení: Některé varianty Hudsonu byly vybaveny průzkumnými senzory a kamery pro sběr informací.

Tyto parametry umožňovaly Lockheed Hudson efektivně plnit své úkoly jako lehký bombardovací a průzkumný letoun během druhé světové války. Jeho výdrž, rychlost a schopnost nést výzbroj ho činily důležitým prvkem vzdušných sil spojeneckých vojsk v rané fázi konfliktu.

 

Lockheed A-29 Hudson USAAF in flight c1941