Lockheed Martin F-22 Raptor

Lockheed Martin F-22 Raptor

Lockheed Martin F-22 Raptor je ikonickým symbolém amerického leteckého inženýrství a jeden z nejvyspělejších stíhacích letounů na světě. Byl vyvinut jako víceúčelový stíhací letoun pro Letectvo Spojených států amerických (USAF) s důrazem na vzdušnou převahu. F-22 kombinuje vysokou manévrovatelnost, nadzvukovou rychlost, stealth technologie a pokročilé avionické systémy, což ho činí neuvěřitelně schopným ve vzdušných soubojích a v dalších úlohách.

Jedním z nejvýraznějších rysů F-22 je jeho stealth schopnost, která mu umožňuje operovat v hloubce nepřátelského vzdušného prostoru s minimální možností odhalení. To mu dává výhodu v boji a umožňuje mu překvapivé a efektivní útoky na nepřátelské cíle. F-22 je vybaven pokročilými radarovými a senzorovými systémy, včetně radaru s aktivním fázovým poletem (AESA), který mu umožňuje detekovat a sledovat cíle na velké vzdálenosti.

Díky své výkonnosti a schopnosti operovat v různých prostředích je F-22 schopný provádět širokou škálu misí, včetně vzdušného souboje, útoků na pozemní cíle a průzkumu. Letoun je schopen dosáhnout nadzvukové rychlosti bez použití postřehového režimu (supercruise), což zvyšuje jeho účinnost a pružnost v boji. S jeho schopnostmi je F-22 neocenitelným nástrojem pro udržení vzdušné nadřazenosti a zajištění bezpečnosti vzdušného prostoru.

Parametry Lockheed Martin F-22 Raptor

Lockheed Martin F-22 Raptor je vysoce pokročilý stíhací letoun s následujícími klíčovými parametry:

 1. Rozměry a hmotnost:
  • Délka: Přibližně 19 metrů (62 stopy).
  • Rozpětí křídel: Přibližně 13 metrů (44 stopy).
  • Výška: Přibližně 5 metrů (16 stop).
  • Hmotnost: Prázdná hmotnost letounu je kolem 19 700 kg (43 500 liber), s maximální vzletovou hmotností asi 38 000 kg (83 500 liber).
 2. Výkonnostní parametry:
  • Maximální rychlost: Přibližně Mach 2.25 (2 410 km/h, 1 500 mph).
  • Dolet: Přes 2 960 km (1 850 mil) s externími nádržemi.
  • Maximální operační výška: Přibližně 19 000 metrů (65 000 stop).
 3. Vybavení:
  • Radar: F-22 je vybaven pokročilým radarovým systémem AN/APG-77 s aktivním elektronicky řízeným poletem (AESA), který poskytuje vynikající schopnost detekce a sledování cílů v širokém spektru podmínek.
  • Sensory: Má sofistikovaný balík senzorů, který zahrnuje infračervené a elektro-optické senzory, umožňující detekci a sledování cílů i bez použití radaru.
  • Výzbroj: F-22 je schopen nést širokou škálu vzduch-vzduch střel, včetně krátkého a středního dosahu, jakož i střel vzduch-země pro útoky na pozemní cíle.

Tyto parametry dělají z F-22 Raptor jednoho z nejvíce schopných stíhacích letounů na světě, schopného operovat ve vysoce náročných bojových podmínkách s vysokou účinností a přesností.

 

F-22 Raptor edit1 (cropped)