Lockheed U-2

Lockheed U-2

Lockheed U-2, známý také jako „Dragon Lady“, je ikonický výzvědný letoun s dlouhou historií a legendárním statusem. Vyvinutý v polovině 50. let 20. století pro americkou Centrální zpravodajskou agenturu (CIA), sloužil primárně k průzkumu a sběru informací nad územím Sovětského svazu během studené války. U-2 byl navržen tak, aby dosáhl extrémních výšek a mohl tak uniknout většině sovětských protiletadlových systémů té doby. Jeho konstrukce a výkonnostní parametry z něj udělaly jednoho z nejúspěšnějších výzvědných letounů v historii letectví.

Jednou z nejznámějších misí U-2 byla ta, která se stala stěžejním bodem studené války – misi pilota Gary Powerse v květnu 1960. Během této mise byl jeho letoun sestřelen nad Sovětským svazem, což vedlo k mezinárodnímu skandálu a zvýšení napětí mezi USA a Sovětským svazem. Incident ukázal, že i přes pokročilou technologii a vysokou výkonnost letounu, nebylo možné úplně eliminovat riziko odhalení a ztráty.

Navzdory různým technologickým pokrokům a změnám v globální politické scéně zůstává U-2 stále v aktivní službě ve Spojených státech i v několika dalších zemích. Jeho schopnost provádět dlouhé průzkumné lety ve vysokých výškách a sbírat cenné informace zůstává nenahraditelná. Lockheed U-2 tak zůstává symbolickým prvkem výzvědného letectví a letectví jako celku.

Parametry Lockheed U-2

Lockheed U-2 je významný výzvědný letoun s několika význačnými parametry:

 1. Výkonové parametry:
  • Maximální rychlost: Přibližně 805 km/h (500 mph).
  • Maximální dolet: Přes 11 000 km (7000 mil) bez tankování za letu.
  • Maximální operační výška: Přes 21 300 metrů (70 000 stop), což je extrémně vysoká výška, umožňující letounu uniknout většině protiletadlových systémů.
 2. Rozměry a hmotnost:
  • Délka: Přibližně 19 metrů (63 stopy).
  • Rozpětí křídel: Přibližně 31 metrů (103 stopy).
  • Hmotnost: Prázdná hmotnost letounu je asi 6800 kg (15 000 liber).
 3. Motor:
  • Typ: proudový motor, obvykle General Electric F118-101.
  • Tah: 79 kN (17 800 lbf).

Tyto parametry přispívají k unikátní schopnosti U-2 provádět dlouhé průzkumné lety ve vysokých výškách a získávat cenné informace pro vojenské účely a průzkumné mise.

 

USS America (CV-66) with a U-2