Taipei 101

Taipei 101

Taipei 101, dříve známá jako Taipei World Financial Center, je mrakodrap nacházející se v centru Tajpej, hlavním městě Tchaj-wanu. Dokončený v roce 2004, tento impozantní mrakodrap byl po mnoho let nejvyšší budovou na světě, a to až do dokončení Burj Khalifa v Dubaji v roce 2010. Taipei 101 je známý svým ikonickým designem, který kombinuje tradiční tchajwanskou architekturu s moderními prvky. Jeho výška dosahuje 508 metrů (1 667 stop), což ho činí nejvyšší budovou v Tajpeji a jedním z nejvyšších mrakodrapů na světě.

Jednou z nejvýraznějších a nejpopulárnějších atrakcí v Taipei 101 je jeho vyhlídková plošina, která se nachází ve výšce 392 metrů nad zemí. Tato vyhlídková plošina, nazývaná „Observation Deck“, nabízí ohromující panoramatické výhledy na město Tajpej a jeho okolí. Návštěvníci mohou obdivovat panoramatické výhledy skrze velká okna a dokonce si vychutnat neuvěřitelný pocit, když se nacházejí na jedné z nejvyšších bodů na světě.

Kromě vyhlídkové plošiny nabízí Taipei 101 také obchodní a kancelářské prostory, obchody, restaurace a rekreační zařízení. Tento mrakodrap je symbolem technologického a ekonomického pokroku Tchaj-wanu a důležitým centrem obchodu, kultury a turistiky v regionu. Díky svému jedinečnému designu a atraktivitě pro turisty přitahuje Taipei 101 každý rok desítky tisíc návštěvníků z celého světa, kteří si přicházejí užít zážitek z pohledu z jednoho z nejvyšších bodů na planetě.

Parametry Taipei 101

Taipei 101, významný mrakodrap v Tajpeji, Tchaj-wan, se vyznačuje několika klíčovými parametry:

  1. Výška: Taipei 101 dosahuje výšky 508 metrů (1 667 stop), čímž byl po mnoho let nejvyšší budovou na světě, a to až do dokončení Burj Khalifa v Dubaji v roce 2010.
  2. Počet podlaží: Budova má celkem 101 nadzemních podlaží, která zahrnují obchodní, kancelářské a rekreační prostory.
  3. Architektura: Design Taipei 101 je unikátní kombinací tradiční tchajwanské architektury a moderních prvků. Jeho charakteristickým rysem je špičatá tvarovaná střecha, která připomíná bambusový kůl, tradiční symbol štěstí a síly v čínské kultuře.
  4. Vyhlídková plošina: Na vrcholu budovy se nachází vyhlídková plošina, která nabízí ohromující panoramatické výhledy na město Tajpej a okolní krajinu.
  5. Funkce: Kromě vyhlídkové plošiny slouží Taipei 101 jako multifunkční komplex, zahrnující kancelářské prostory, obchody, restaurace a rekreační zařízení.
  6. Symbolika: Taipei 101 je symbolem technologického a ekonomického pokroku Tchaj-wanu a důležitým centrem obchodu, kultury a turistiky v regionu.

Tyto parametry dělají z Taipei 101 nejen architektonický div a symbol Tchaj-wanu, ale také oblíbenou turistickou atrakci a významný bod zájmu v jihovýchodní Asii.

Poloha Taipei 101

Taipei 101 se nachází v centru tajvanského hlavního města Tajpej, v čtvrti Xinyi District. Jeho přesná adresa je na křižovatce ulic Xinyi Road a Songzhi Road. Tato lokalita je jednou z nejprestižnějších a nejrušnějších částí města, která je známá svými obchody, kancelářemi, restauracemi a rekreačními zařízeními.

V těsné blízkosti Taipei 101 se nachází nákupní centrum Taipei 101 Mall a také několik dalších mrakodrapů a významných budov. Díky své centrální poloze a snadné dostupnosti veřejnou dopravou je Taipei 101 oblíbeným cílem pro obyvatele města, turisty a obchodníky.

 

Tower of Taipei 101(cropped)