USS Arizona (BB-39)

USS Arizona (BB-39)

USS Arizona (BB-39) byla bitevní loď amerického námořnictva třídy Pennsylvania, která byla dokončena v roce 1916. Tato ikonická loď získala svou slávu nejen díky svému výkonu a výzbroji, ale i díky svému tragickému osudu během útoku na Pearl Harbor 7. prosince 1941. Během tohoto útoku byla USS Arizona jednou z několika lodí, které byly potopeny japonskými silami. Ztráta USS Arizona byla jednou z největších ztrát pro Spojené státy během útoku na Pearl Harbor, přičemž více než 1100 členů posádky zahynulo.

Dnes je vrak USS Arizona stále považován za válečný památník a národní historické místo, které připomíná oběti a události útoku na Pearl Harbor. Loď leží na dně zátoky Pearl Harbor v Honolulu na Havaji a je přístupná veřejnosti prostřednictvím památníku USS Arizona Memorial. Tento památník přitahuje tisíce návštěvníků každý rok, kteří přicházejí uctít památku padlých a lépe porozumět událostem, které vedly k vstupu Spojených států do druhé světové války.

USS Arizona zůstává důležitým symbolem jak vojenské odvahy, tak i lidské oběti. Je to místo, které připomíná důležitost paměti a historie a slouží jako upomínka na události, které změnily průběh světových dějin. Vrak USS Arizona je natolik důležitým symbolem, že je chráněn zvláštním statutem a je zároveň místem úcty a reflexe.

Výzbroj USS Arizona (BB-39)

USS Arizona (BB-39) byla vybavena mohutnou výzbrojí odpovídající jejímu statutu bitevní lodi. Zde je přehled hlavní výzbroje této lodě:

 1. Hlavní děla: USS Arizona nesla čtyři dvojité věže s 356mm (14 palců) děly typu Mark 1. Každá věž nesla dvojici těchto obřích děl, která poskytovala lodí ohromnou palebnou sílu v soubojích s nepřátelskými plavidly nebo při ostřelování pozemních cílů.
 2. Sekundární děla: Kromě hlavních děl měla USS Arizona také sekundární výzbroj. Jednalo se o dvanáct 127mm (5 palců) děl umístěných v šesti dvojitých věžích. Tyto kanóny sloužily k obraně proti lehkým lodím, letadlům a také k podpoře pozemních jednotek během operací.
 3. Obranné zbraně: Pro obranu proti letadlům a ponorkám byla USS Arizona vybavena řadou protiletadlových zbraní a torpédometů. Patřily sem například 12,7mm kulomety, 12,7mm kulomety typu Browning M2 a 20mm Oerlikon kanóny. Torpédový systém zahrnoval čtyři torpédomety na každé straně lodi.

Tato výzbroj dělala z USS Arizona jednu z nejmocnějších bitevních lodí své doby a hrála klíčovou roli v obraně Spojených států během druhé světové války. Tragický osud této lodi při útoku na Pearl Harbor připomíná obrovskou oběť, kterou vojáci a námořníci činili v boji za svobodu a bezpečnost své země.

Parametry USS Arizona (BB-39)

USS Arizona (BB-39) byla jednou z nejvýznamnějších bitevních lodí své doby, která disponovala impozantními rozměry a technickými parametry. Zde jsou klíčové parametry této lodě:

 1. Dislokace: 31 400 tun (standardní), 33 590 tun (plná naložená)
 2. Délka: 185,4 metru
 3. Šířka: 29,7 metru
 4. Ponor: 8,8 metru
 5. Pohon: Čtyři parní turbíny Parsons, osm kotlů Babcock & Wilcox, čtyři hřídele
 6. Výkon pohonu: 29 000 koní
 7. Rychlost: Přibližně 21 uzlů (cca 39 km/h)
 8. Dosah: 8 000 námořních mil při rychlosti 10 uzlů
 9. Posádka: Přibližně 1 500 mužů (během bojových operací)
 10. Výzbroj: Čtyři dvojité věže se 356mm děly, dvanáct 127mm děl v šesti dvojitých věžích, protiletadlové zbraně a torpédomety.

Tyto parametry činily z USS Arizona jednu z nejmocnějších bitevních lodí své doby a důležitým prvkem americké flotily během 20. století. Její tragický osud během útoku na Pearl Harbor připomíná obrovskou oběť, kterou námořníci a vojáci činili ve jménu svobody a bezpečnosti.

USS Arizona (BB-39) 1918