USS Idaho BB-24

USS Idaho (BB-24)

USS Idaho (BB-24) byla předreadnoughtová bitevní loď Námořnictva Spojených států sloužící v první polovině 20. století. Loď byla postavena v loděnici William Cramp & Sons Shipbuilding Company ve Filadelfii v Pensylvánii a byla spuštěna na vodu v roce 1905. Byla pojmenována po státu Idaho a byla jednou z lodí třídy Mississippi, součástí programu námořní expanze Spojených států. USS Idaho byla navržena tak, aby posílila námořní sílu USA a chránila americké zájmy na moři.

Výzbroj USS Idaho se skládala z čtyř 305mm (12palcových) kanónů umístěných ve dvoudělových věžích na přídi a na zádi lodi. Tato hlavní baterie poskytovala lodi schopnost účinného útoku na nepřátelské cíle na moři i na souši. Sekundární výzbroj tvořilo osmnáct 127mm (5palcových) kanónů, které sloužily k obraně proti menším lodím a k podpoře během útoků na pozemní cíle. Loď byla rovněž vybavena protiletadlovými kanóny a torpédomety pro obranu proti leteckým a ponorkovým hrozbám.

Během první světové války USS Idaho sloužila ve vodách Atlantiku jako součást amerického námořnictva. Po válce byla loď převedena do rezervy a v roce 1927 byla vyřazena ze služby. Nakonec byla v roce 1931 prodána k sešrotování v accordance s mezinárodními dohodami o omezení zbrojení.

Výzbroj USS Idaho BB-24

Výzbroj USS Idaho (BB-24), předreadnoughtové bitevní lodě Námořnictva Spojených států, zahrnovala následující hlavní prvky:

  1. Hlavní baterie: Čtyři 305mm (12palcové) kanóny umístěné ve dvoudělových věžích na přídi a na zádi lodi. Tyto kanóny byly hlavní součástí palebné síly lodi a sloužily k útokům na nepřátelské lodě a pozemní cíle.
  2. Sekundární baterie: Osmnáct 127mm (5palcových) kanónů, které byly rozmístěny po bocích trupu lodi. Tyto kanóny sloužily k obraně proti menším lodím, torpédoborcům a podpoře během útoků na pozemní cíle.
  3. Protiletadlová výzbroj: USS Idaho byla vybavena protiletadlovou výzbrojí menší ráže, která zahrnovala kanóny ráže 76 mm (3 palce). Tyto kanóny byly určeny k obraně proti leteckým útokům a menším lodím.
  4. Torpédomety: Pro obranu proti ponorkám a dalším hrozbám ze strany torpédových útoků byla loď vybavena torpédomety, které umožňovaly odpalování torpéd jako obranný prostředek.

Tato výzbroj poskytovala USS Idaho dostatečnou palebnou sílu a obranu pro její nasazení ve službě v americkém námořnictvu.

Parametry USS Idaho BB-24

Zde jsou některé z hlavních parametrů USS Idaho (BB-24), předreadnoughtové bitevní lodě Námořnictva Spojených států:

  1. Dislokace: Standardní dislokace lodi byla přibližně 13 000 tun, zatímco plná dislokace dosahovala až kolem 14 500 tun.
  2. Rozměry: Délka lodě činila přibližně 124 metrů, šířka dosahovala asi 23 metrů a ponor byl zhruba 7,6 metru.
  3. Pohon: USS Idaho byla poháněna třemi parními stroji, které poháněly tři lodní šrouby. Tato pohonová soustava umožňovala lodi dosahovat maximální rychlosti kolem 18 uzlů (asi 33 km/h).
  4. Posádka: Standardní posádka se pohybovala kolem 827 mužů, včetně důstojníků a námořníků.
  5. Pancéřování: USS Idaho měla pancéřování, které chránilo klíčové části lodi, včetně pancéřového pásu, který pokrýval trup a chránil strojovny a muniční sklady.
  6. Výzbroj: Hlavní baterie tvořily čtyři 305mm (12palcové) kanóny ve dvoudělových věžích, zatímco sekundární výzbroj zahrnovala osmnáct 127mm (5palcových) kanónů. Loď byla také vybavena protiletadlovou výzbrojí a torpédomety.

USS Idaho - NH 71046