USS Mississippi BB-23

USS Mississippi (BB-23)

USS Mississippi (BB-23) byla předreadnoughtová bitevní loď Námořnictva Spojených států, která byla dokončena na počátku 20. století. Loď byla postavena v loděnici William Cramp & Sons Shipbuilding Company ve Filadelfii v Pensylvánii a byla spuštěna na vodu v roce 1905. Byla pojmenována po řece Mississippi a byla jednou z lodí třídy Mississippi. USS Mississippi a její sesterské lodě byly navrženy jako součást programu námořní expanze Spojených států, který měl posílit námořní sílu země.

Výzbroj USS Mississippi zahrnovala čtyři 305mm (12palcové) kanóny umístěné ve dvoudělových věžích na přídi a na zádi lodi, poskytující hlavní palebnou sílu. Sekundární výzbroj tvořilo osmnáct 127mm (5palcových) kanónů, které sloužily k obraně proti menším lodím a podpoře během útoků na pozemní cíle. Loď byla také vybavena protiletadlovou výzbrojí menší ráže a torpédomety pro obranu proti ponorkám a dalším hrozbám.

Během první světové války USS Mississippi sloužila v evropských vodách jako součást britského Grand Fleet v Severním moři. Po válce byla loď převedena do rezervy a v roce 1924 byla vyřazena ze služby. Nakonec byla v roce 1927 prodána k sešrotování v accordance s mezinárodními dohodami o omezení zbrojení.

Výzbroj USS Mississippi BB-23

Výzbroj USS Mississippi (BB-23), předreadnoughtové bitevní lodě Námořnictva Spojených států, zahrnovala následující hlavní prvky:

  1. Hlavní baterie: Čtyři 305mm (12palcové) kanóny umístěné ve dvoudělových věžích na přídi a na zádi lodi. Tyto kanóny byly hlavní součástí palebné síly lodi a sloužily k útokům na nepřátelské lodě a pozemní cíle.
  2. Sekundární baterie: Osmnáct 127mm (5palcových) kanónů, které byly rozmístěny po bocích trupu lodi. Tyto kanóny sloužily k obraně proti menším lodím, torpédoborcům a podpoře během útoků na pozemní cíle.
  3. Protiletadlová výzbroj: USS Mississippi byla vybavena protiletadlovou výzbrojí menší ráže, která zahrnovala kanóny ráže 76 mm (3 palce). Tyto kanóny byly určeny k obraně proti leteckým útokům a menším lodím.
  4. Torpédomety: Pro obranu proti ponorkám a dalším hrozbám ze strany torpédových útoků byla loď vybavena torpédomety, které umožňovaly odpalování torpéd jako obranný prostředek.

Tato výzbroj poskytovala USS Mississippi dostatečnou palebnou sílu a obranu pro její nasazení ve službě v americkém námořnictvu.

Parametry USS Mississippi BB-23

Zde jsou některé z hlavních parametrů USS Mississippi (BB-23), předreadnoughtové bitevní lodě Námořnictva Spojených států:

  1. Dislokace: Standardní dislokace lodi byla přibližně 14 625 tun, zatímco plná dislokace dosahovala až kolem 16 000 tun.
  2. Rozměry: Délka lodě činila přibližně 132 metrů, šířka dosahovala asi 23 metrů a ponor byl zhruba 7,6 metru.
  3. Pohon: USS Mississippi byla poháněna třemi parními stroji, které poháněly tři lodní šrouby. Tato pohonová soustava umožňovala lodi dosahovat maximální rychlosti kolem 17 uzlů (asi 31 km/h).
  4. Posádka: Standardní posádka se pohybovala kolem 827 mužů, včetně důstojníků a námořníků.
  5. Pancéřování: USS Mississippi měla pancéřování, které chránilo klíčové části lodi, včetně pancéřového pásu, který pokrýval trup a chránil strojovny a muniční sklady.
  6. Výzbroj: Hlavní baterie tvořily čtyři 305mm (12palcové) kanóny ve dvoudělových věžích, zatímco sekundární výzbroj zahrnovala osmnáct 127mm (5palcových) kanónů. Loď byla také vybavena protiletadlovou výzbrojí a torpédomety.

 

Kilkis2