USS Kansas BB-21

USS Kansas (BB-21)

USS Kansas (BB-21) byla jednou z bitevních lodí třídy Connecticut postavených pro Námořnictvo Spojených států v počátečních letech 20. století. Její stavba začala v roce 1904 v loděnici New York Shipbuilding Corporation v Camden, New Jersey, a byla dokončena v roce 1907. Loď byla pojmenována po státě Kansas. Spolu s ostatními loděmi své třídy byla navržena tak, aby posílila námořní sílu Spojených států a poskytovala možnost účinné ochrany amerických zájmů na moři.

Výzbroj USS Kansas zahrnovala čtyři 305mm (12palcové) kanóny ve dvoudělových věžích na přídi a na zádi lodi. Tato hlavní baterie poskytovala lodí značnou palebnou sílu, což bylo typické pro bitevní lodě té doby. Sekundární výzbroj tvořily dvanáct 203mm (8palcových) kanónů, které sloužily k obraně proti menším lodím a pro podporu během útoků na pozemní cíle.

Během první světové války USS Kansas sloužila jako součást britského Grand Fleet v Severním moři. Po válce byla převedena do rezervy a v roce 1920 byla vyřazena ze služby. Po svém vyřazení byla loď používána jako cvičný cíl pro letecké a dělostřelecké cvičení. Nakonec byla v roce 1923 prodána k sešrotování v accordance s mezinárodními dohodami o omezení zbrojení.

Výzbroj USS Kansas BB-21

Výzbroj USS Kansas (BB-21), předreadnoughtové bitevní lodě Námořnictva Spojených států, zahrnovala následující hlavní prvky:

  1. Hlavní baterie: Čtyři 305mm (12palcové) kanóny umístěné ve dvoudělových věžích na přídi a na zádi lodi. Tyto kanóny byly klíčovou součástí palebné síly lodi a sloužily k útokům na nepřátelské lodě a pozemní cíle.
  2. Sekundární baterie: Dvanáct 203mm (8palcových) kanónů, které byly rozmístěny po bocích trupu lodi. Tyto kanóny sloužily k obraně proti menším lodím, torpédoborcům a podpoře během útoků na pozemní cíle.
  3. Protiletadlová výzbroj: USS Kansas byla vybavena protiletadlovou výzbrojí menší ráže, určenou k obraně proti leteckým útokům a menším lodím. Tato výzbroj zahrnovala kanóny ráže 76 mm (3 palce).
  4. Torpédomety: Pro obranu proti ponorkám a dalším hrozbám ze strany torpédových útoků byla loď vybavena torpédomety, které umožňovaly odpalování torpéd jako obranný prostředek.

Tato výzbroj poskytovala USS Kansas dostatečnou palebnou sílu a obranu pro její nasazení ve službě v americkém námořnictvu.

Parametry USS Kansas BB-21

Zde jsou některé z hlavních parametrů USS Kansas (BB-21), předreadnoughtové bitevní lodě Námořnictva Spojených států:

  1. Dislokace: Standardní dislokace lodi byla přibližně 16 000 tun, zatímco plná dislokace dosahovala až kolem 17 666 tun.
  2. Rozměry: Délka lodě činila přibližně 132 metrů, šířka dosahovala asi 23 metrů a ponor byl zhruba 7,6 metru.
  3. Pohon: USS Kansas byla poháněna parními turbínami, které poháněly čtyři lodní šrouby. Tato pohonová soustava umožňovala lodi dosahovat maximální rychlosti kolem 18 uzlů (asi 33 km/h).
  4. Posádka: Standardní posádka se pohybovala kolem 827 mužů, včetně důstojníků a námořníků.
  5. Pancéřování: USS Kansas měla pancéřování, které chránilo klíčové části lodi, včetně pancéřového pásu, který pokrýval trup a chránil strojovny a muniční sklady.
  6. Výzbroj: Hlavní baterie tvořily čtyři 305mm (12palcové) kanóny ve dvoudělových věžích, zatímco sekundární výzbroj zahrnovala dvanáct 203mm (8palcových) kanónů. Loď byla také vybavena protiletadlovou výzbrojí a torpédomety.

 

USS Kansas (BB-21)