USS Oklahoma (BB-37)

USS Oklahoma (BB-37)

USS Oklahoma (BB-37) byla bitevní loď amerického námořnictva, která byla součástí třídy Nevada. Byla dokončena a uvedena do služby v roce 1916. Během své služby hrála důležitou roli v námořních operacích a vojenských cvičeních, zejména v období mezi první a druhou světovou válkou. USS Oklahoma se účastnila řady misí a cvičení, včetně operací v Atlantském oceánu a Havajských vodách.

Tragický osud USS Oklahoma přišel během japonského útoku na Pearl Harbor dne 7. prosince 1941. Během tohoto útoku byla loď zasažena několika torpédy, což vedlo k jejímu převrácení a potopení. V důsledku útoku zahynulo na USS Oklahoma přes 400 námořníků a členů posádky, což byla jedna z nejvyšších ztrát způsobených jednotlivou lodí během útoku na Pearl Harbor.

Po útoku na Pearl Harbor byla USS Oklahoma vyzdvižena ze dna a následně opravena, avšak nebyla znovu zařazena do aktivní služby. V roce 1944 byla oficiálně vyřazena a v roce 1947 byla prodána k sešrotování. I přes svůj tragický osud zůstává USS Oklahoma významným symbolem statečnosti a obětavosti svých námořníků během druhé světové války. Jejich památka je uchována prostřednictvím památníku USS Oklahoma v Honolulu na Havaji.

Výzbroj USS Oklahoma (BB-37)

USS Oklahoma (BB-37) byla vybavena impozantní výzbrojí odpovídající jejímu statutu jako hlavní bitevní lodi amerického námořnictva. Zde je přehled hlavní výzbroje této lodě:

 1. Hlavní děla: USS Oklahoma nesla deset 356mm (14 palců) děl umístěných v pěti dvoudělových věžích. Tato těžká děla poskytovala lodi ohromnou palebnou sílu a byla určena k ničení velkých námořních cílů na velké vzdálenosti.
 2. Sekundární děla: Kromě hlavních děl byla USS Oklahoma vybavena dvanácti 127mm (5 palců) děly umístěnými v šesti dvojitých věžích. Tyto kanóny sloužily k obraně proti menším lodím, letadlům a k podpoře pozemních operací.
 3. Protiletadlová výzbroj: Loď byla vybavena řadou protiletadlových zbraní k obraně proti leteckým útokům. Patřily sem 76mm kanóny a 12,7mm kulomety, které byly umístěny na palubě lodi.

Tato výzbroj činila z USS Oklahoma velmi silnou a významnou bitevní loď své doby, schopnou úspěšně bojovat v různých bojových situacích a operacích. Její palebná síla a obranná schopnost ji stavěly do významné role v americkém námořnictvu během období mezi první a druhou světovou válkou.

Parametry USS Oklahoma (BB-37)

USS Oklahoma (BB-37) byla významnou bitevní lodí amerického námořnictva, která disponovala impozantními rozměry a technickými parametry. Zde jsou klíčové parametry této lodě:

 1. Dislokace: 32 600 tun (standardní), 37 500 tun (plná naložená)
 2. Délka: 190,2 metru
 3. Šířka: 29,7 metru
 4. Ponor: 9,2 metru
 5. Pohon: Čtyři parní turbíny, osm kotlů Babcock & Wilcox, čtyři hřídele
 6. Výkon pohonu: 28 900 kW (38 800 hp)
 7. Rychlost: Přibližně 20,5 uzlů (cca 38 km/h)
 8. Dosah: 8 000 námořních mil při rychlosti 10 uzlů
 9. Posádka: Přibližně 1 300 mužů (během bojových operací)
 10. Výzbroj: Deset 356mm děl ve dvoudělových věžích, dvanáct 127mm děl ve šesti dvojitých věžích, protiletadlové zbraně.

Tyto parametry činily z USS Oklahoma jednu z nejvýznamnějších a největších bitevních lodí své doby. Její palebná síla, obranná schopnost a rozsáhlá posádka ji stavěly do významné role v americkém námořnictvu a umožnily jí úspěšně operovat na moři během období mezi první a druhou světovou válkou.

 

USS Oklahoma BB-37