USS Nevada (BB-36)

USS Nevada (BB-36)

USS Nevada (BB-36) byla jednou z prvních supermoderních bitevních lodí amerického námořnictva, která byla dokončena v roce 1916. Tato loď třídy Nevada hrála důležitou roli v historii amerického námořnictva a aktivně se účastnila mnoha klíčových událostí 20. století. Její služba zahrnovala účast v první i druhé světové válce a loď se stala symbolem odvahy a síly amerického námořnictva.

Tragický osud USS Nevada přišel během útoku na Pearl Harbor dne 7. prosince 1941. Během tohoto útoku byla loď zasažena několika torpédy a bombami, což vedlo k jejímu těžkému poškození a převrácení. Nicméně, díky úsilí posádky a velitele lodi, kapitána Francise M. Bickforda, byla USS Nevada dokázána opustit Pearl Harbor a dostat se do suchého doku pro opravy.

Po opravách byla USS Nevada znovu zařazena do služby a hrála důležitou roli v bojích druhé světové války, zejména během invaze do Normandie v roce 1944. Po válce byla loď používána jako cvičný cíl pro jaderné testy a nakonec byla potopena jako součást cvičení v roce 1948. USS Nevada zůstává důležitým symbolem amerického námořnictva a jeho bojového dědictví.

Výzbroj USS Nevada (BB-36)

USS Nevada (BB-36) byla vybavena impozantní výzbrojí odpovídající jejímu statutu jako hlavní bitevní lodi amerického námořnictva. Zde je přehled hlavní výzbroje této lodě:

 1. Hlavní děla: USS Nevada nesla deset 356mm (14 palců) děl umístěných v pěti dvoudělových věžích. Tato těžká děla měla dostatečnou palebnou sílu a dosah, což z nich činilo hlavní nástroj lodi pro ničení velkých námořních cílů na velké vzdálenosti.
 2. Sekundární děla: Kromě hlavních děl byla USS Nevada vybavena dvanácti 127mm (5 palců) děly umístěnými v šesti dvojitých věžích. Tyto kanóny sloužily k obraně proti menším lodím, letadlům a jako podpora pozemních operací.
 3. Protiletadlová výzbroj: Loď byla vybavena řadou protiletadlových zbraní k obraně proti leteckým útokům. Mezi ně patřily 76mm a 12,7mm kanóny, které byly umístěny na palubě lodi.

Tato výzbroj činila z USS Nevada velmi silnou a efektivní bitevní loď, schopnou úspěšně se zapojit do různých bojových situací a operací. Její palebná síla a obranné schopnosti ji stavěly do významné role v americkém námořnictvu během první i druhé světové války.

Parametry USS Nevada (BB-36)

USS Nevada (BB-36) byla jednou z významných bitevních lodí amerického námořnictva, která disponovala impozantními rozměry a technickými parametry. Zde jsou klíčové parametry této lodě:

 1. Dislokace: 27 500 tun (standardní), 33 100 tun (plně naložená)
 2. Délka: 191,8 metru
 3. Šířka: 29,7 metru
 4. Ponor: 8,9 metru
 5. Pohon: Čtyři parní turbíny, deset kotlů Babcock & Wilcox, čtyři hřídele
 6. Výkon pohonu: 26 800 kW (36 000 hp)
 7. Rychlost: Přibližně 20,5 uzlů (cca 38 km/h)
 8. Dosah: 8 000 námořních mil při rychlosti 10 uzlů
 9. Posádka: Přibližně 1 200 mužů (během bojových operací)
 10. Výzbroj: Deset 356mm děl ve dvoudělových věžích, dvanáct 127mm děl ve šesti dvojitých věžích, protiletadlové zbraně.

Tyto parametry činily z USS Nevada jednu z nejvýznamnějších a největších bitevních lodí své doby. Její palebná síla, obranná schopnost a rozsáhlá posádka ji stavěly do významné role v americkém námořnictvu během období mezi první a druhou světovou válkou.

 

Uss nevada