USS New York (BB-34)

USS New York (BB-34)

USS New York (BB-34) byla jednou z prvních bitevních lodí třídy New York amerického námořnictva, dokončená v roce 1914. Tato imponující loď hrála důležitou roli v námořních operacích během první světové války a byla později modernizována, aby vyhovovala novým požadavkům a technologiím. USS New York byla vybavena impozantní výzbrojí a výkonným pohonem, což z ní činilo klíčový prvek americké flotily v průběhu 20. století.

Během druhé světové války USS New York sloužila ve Středomoří a v Tichomoří, účastnila se invaze do Normandie a podílela se na námořních operacích v Pacifiku. Její palebná síla a obranné schopnosti byly klíčovými přínosy v boji proti nepřátelským silám a poskytly podporu pozemním jednotkám při invazích a osvobození evropských a tichomořských ostrovů.

Po skončení války USS New York sloužila jako cvičný cíl pro nukleární testy a byla nakonec vyřazena ze služby v roce 1946. I přes svůj konec aktivní služby zůstává USS New York významným symbolem amerického námořnictva a jeho historie, připomínajícím oběti, které tato loď přinesla ve službě své zemi.

Výzbroj USS New York (BB-34)

USS New York (BB-34) byla vybavena impozantní výzbrojí odpovídající jejímu statutu jako bitevní lodi amerického námořnictva. Zde je přehled hlavní výzbroje této lodě:

 1. Hlavní děla: USS New York nesla deset 356mm (14 palců) děl umístěných ve dvoudělových věžích. Tato těžká děla měla dostatečnou palebnou sílu a dosah, což z nich činilo hlavní nástroj lodi pro ničení velkých námořních cílů na velké vzdálenosti.
 2. Sekundární děla: Kromě hlavních děl byla USS New York vybavena dvanácti 127mm (5 palců) děly umístěnými v šesti dvojitých věžích. Tyto kanóny sloužily k obraně proti menším lodím, letadlům a jako podpora pozemních operací.
 3. Protiletadlová výzbroj: Loď byla vybavena řadou protiletadlových zbraní k obraně proti leteckým útokům. Mezi ně patřily 76mm a 12,7mm kanóny, které byly umístěny na palubě lodi.

Tato výzbroj činila z USS New York velmi silnou a efektivní bitevní loď, schopnou úspěšně se zapojit do různých bojových situací a operací. Její palebná síla a obranné schopnosti ji stavěly do významné role v americkém námořnictvu během první světové války a později v průběhu druhé světové války.

Parametry USS New York (BB-34)

USS New York (BB-34) byla významnou bitevní lodí amerického námořnictva, která disponovala impozantními rozměry a technickými parametry. Zde jsou klíčové parametry této lodě:

 1. Dislokace: 27 000 tun (standardní), 28 367 tun (plně naložená)
 2. Délka: 175,9 metru
 3. Šířka: 29,7 metru
 4. Ponor: 8,8 metru
 5. Pohon: Čtyři parní turbíny, osm kotlů Babcock & Wilcox, čtyři hřídele
 6. Výkon pohonu: 28 900 kW (38 800 hp)
 7. Rychlost: Přibližně 21 uzlů (cca 39 km/h)
 8. Dosah: 8 000 námořních mil při rychlosti 10 uzlů
 9. Posádka: Přibližně 1 000 mužů (během míru), až 1 800 mužů (během války)
 10. Výzbroj: Deset 356mm děl ve dvoudělových věžích, dvanáct 127mm děl ve šesti dvojitých věžích, dva 76mm kanóny, protiletadlové zbraně.

Tyto parametry činily z USS New York jednu z nejvýznamnějších bitevních lodí své doby. Její palebná síla, obranná schopnost a rozsáhlá posádka ji stavěly do významné role v americkém námořnictvu během období mezi první a druhou světovou válkou.

USS New York (BB-34) underway at high speed on 29 May 1915 (19-N-13046)