USS Arkansas (BB-33)

USS Arkansas (BB-33)

USS Arkansas (BB-33) byla jednou z hlavních bitevních lodí amerického námořnictva, která hrála významnou roli v první i druhé světové válce. Dokončená v roce 1912, tato impozantní loď třídy Wyoming se stala součástí síly americké flotily a představovala důležitý prvek obrany Spojených států.

Během první světové války USS Arkansas hlídkovala v Atlantiku, aby chránila konvoje spojující Ameriku s Evropou. Po válce byla modernizována a získala vylepšenou výzbroj a technické vybavení. V období mezi světovými válkami sloužila jako součást námořních cvičení a diplomatických misí, které měly posílit přítomnost Spojených států ve světových námořních vodách.

Během druhé světové války USS Arkansas aktivně bojovala v Pacifiku a podílela se na několika důležitých námořních operacích, včetně invaze na ostrov Okinawa. Její palebná síla a obranné schopnosti byly klíčové pro úspěchy amerických sil v této oblasti. Po skončení války sloužila jako cvičný cíl pro jaderné testy a byla nakonec vyřazena ze služby v roce 1946. USS Arkansas zanechala trvalý otisk v historii amerického námořnictva svou statečností a odhodláním během válečných operací.

Výzbroj USS Arkansas (BB-33)

USS Arkansas (BB-33) byla vybavena impozantní výzbrojí, která jí poskytovala vysokou palebnou sílu a obranné schopnosti. Zde je přehled hlavní výzbroje této lodě:

 1. Hlavní děla: USS Arkansas nesla dvanáct 305mm (12 palců) děl, umístěných v šesti dvoudělových věžích. Tato těžká děla byla hlavním palebným nástrojem lodi pro ničení velkých námořních cílů na velké vzdálenosti.
 2. Sekundární děla: Kromě hlavních děl byla USS Arkansas vybavena dvaceti 127mm (5 palců) děly, umístěnými ve dvouhlavňových věžích. Tyto kanóny sloužily k obraně proti menším lodím, letadlům a k podpoře pozemních operací.
 3. Protiletadlová výzbroj: Loď byla vybavena také protiletadlovou výzbrojí, zahrnující řadu 76mm a 37mm kanónů, které sloužily k obraně proti leteckým útokům.

Tato výzbroj činila z USS Arkansas významnou a efektivní bitevní loď, schopnou úspěšně se zapojit do různých bojových situací a operací. Její palebná síla a obranné schopnosti jí zajistily významné místo v americkém námořnictvu a umožnily jí úspěšně operovat během první i druhé světové války.

Parametry USS Arkansas (BB-33)

Zde jsou klíčové parametry bitevní lodě USS Arkansas (BB-33):

 1. Dislokace: Standardní: přibližně 26 000 tun, Plně naložená: přibližně 31 000 tun
 2. Délka: 171,6 metru
 3. Šířka: 29,7 metru
 4. Ponor: Přibližně 8,8 metru
 5. Pohon: Čtyři turbíny Parsons, 12 kotlů Babcock & Wilcox, čtyři hřídele
 6. Výkon pohonu: Přibližně 28 000 kW (37 500 hp)
 7. Rychlost: Přibližně 20,5 uzlů (38 km/h)
 8. Dosah: Přibližně 8 000 námořních mil při rychlosti 10 uzlů
 9. Posádka: Standardně kolem 1 000 mužů, během války mohla být posádka zvýšena na 1 174 mužů
 10. Výzbroj: Dvanáct 305mm děl ve šesti dvoudělových věžích, dvacet 127mm děl ve dvouhlavňových věžích, protiletadlové zbraně.

Tyto parametry činily z USS Arkansas robustní a významnou bitevní loď, schopnou plnit různorodé úkoly v rámci amerického námořnictva během své služby. Její palebná síla, rychlost a dosah jí poskytovaly strategickou flexibilitu a sílu, která byla klíčová pro úspěchy během bojových operací.

USS Arkansas (BB-33) 1918