USS Wyoming (BB-32)

USS Wyoming (BB-32)

USS Wyoming (BB-32) byla jednou z bitevních lodí třídy Wyoming, které byly součástí amerického námořnictva na počátku 20. století. Dokončená v roce 1912, tato loď hrála důležitou roli během první světové války a později sloužila i během druhé světové války. Její robustní stavba a výzbroj ji činily klíčovým prvkem americké flotily.

Během první světové války USS Wyoming prováděla hlídkování a eskortovala konvoje v Atlantiku, chránící tak důležité námořní trasy spojující Ameriku s Evropou. Po válce byla loď modernizována a modernizovaná výzbroj jí poskytovala větší palebnou sílu a obranné schopnosti.

Během druhé světové války USS Wyoming sloužila jako součást námořních sil Spojených států v Atlantiku a Středomoří. Účastnila se invazí a námořních operací, podporujících spojenecké síly. Po skončení války byla loď vyřazena ze služby a následně sešrotována. USS Wyoming zanechala trvalý otisk v historii amerického námořnictva svou službou během dvou světových konfliktů.

Výzbroj USS Wyoming (BB-32)

USS Wyoming (BB-32) byla vybavena robustní výzbrojí, která jí poskytovala vysokou palebnou sílu a obranné schopnosti. Zde je přehled hlavní výzbroje této lodě:

 1. Hlavní děla: USS Wyoming nesla dvanáct 305mm (12 palců) děl, umístěných ve čtyřech trojdělových věžích. Tato těžká děla byla hlavním palebným nástrojem lodi pro ničení velkých námořních cílů na velké vzdálenosti.
 2. Sekundární děla: Kromě hlavních děl byla USS Wyoming vybavena dvaceti 127mm (5 palců) děly, umístěnými ve dvouhlavňových věžích. Tyto kanóny sloužily k obraně proti menším lodím, letadlům a k podpoře pozemních operací.
 3. Protiletadlová výzbroj: Loď byla vybavena také protiletadlovou výzbrojí, zahrnující řadu 76mm a 37mm kanónů, které sloužily k obraně proti leteckým útokům.

Tato výzbroj činila z USS Wyoming významnou a efektivní bitevní loď, schopnou úspěšně se zapojit do různých bojových situací a operací. Její palebná síla a obranné schopnosti jí zajistily významné místo v americkém námořnictvu a umožnily jí úspěšně operovat během první i druhé světové války.

Parametry USS Wyoming (BB-32)

Zde jsou klíčové parametry bitevní lodě USS Wyoming (BB-32):

 1. Dislokace: Standardní: přibližně 26 000 tun, Plně naložená: přibližně 27 243 tun
 2. Délka: 170,7 metru
 3. Šířka: 29,7 metru
 4. Ponor: Přibližně 9,3 metru
 5. Pohon: Čtyři parní turbíny, 12 kotlů Babcock & Wilcox, čtyři hřídele
 6. Výkon pohonu: Přibližně 28 100 kW (37 700 hp)
 7. Rychlost: Přibližně 20,5 uzlů (38 km/h)
 8. Dosah: Přibližně 6 000 námořních mil při rychlosti 10 uzlů
 9. Posádka: Standardně kolem 1 000 mužů, během války mohla být posádka zvýšena na 1 026 mužů
 10. Výzbroj: Dvanáct 305mm děl ve čtyřech trojdělových věžích, dvacet 127mm děl ve dvouhlavňových věžích, protiletadlové zbraně.

Tyto parametry činily z USS Wyoming významnou a účinnou bitevní loď, která měla vysokou palebnou sílu a obranné schopnosti. Během své služby hrála důležitou roli v americkém námořnictvu a účastnila se mnoha klíčových událostí ve 20. století.

Battleship Division Nine WWI