USS Iowa (BB-61)

USS Iowa BB-61

USS Iowa (BB-61) byla legendární bitevní loď amerického námořnictva, která byla uvedena do služby během druhé světové války. Spolu se svými třemi sesterskými loděmi tvořila třídu Iowa, která byla známá pro svou impozantní velikost, výkon a bojovou sílu. USS Iowa byla postavena v loděnici Newport News Shipbuilding v Virginii a byla dokončena v roce 1943.

Svou délkou přes 270 metrů a standardní dislokací kolem 45 000 tun byla USS Iowa jednou z nejmocnějších bitevních lodí své doby. Loď byla vybavena devíti 406mm děly, která byla umístěna ve třech věžích a poskytovala neuvěřitelnou palebnou sílu. Díky své rychlosti a obratnosti byla USS Iowa schopna rychle reagovat na nepřátelské hrozby a poskytovat podporu spojeneckým silám v boji na moři.

Po druhé světové válce sloužila USS Iowa v různých rolích, včetně nasazení během Korejské války a studené války. Později byla loď modernizována a znovu uvedena do služby, než byla nakonec vyřazena v roce 1990. Dnes slouží jako muzejní loď v přístavu v Los Angeles a připomíná svou slavnou minulost a dědictví amerického námořnictva.

Výzbroj USS Iowa (BB-61)

Seznam výzbroje USS Iowa (BB-61):

 1. Hlavní děla: Devět 406mm děl (16 palců) ve třech třídělových věžích, umístěných po dvou na přídi a jedné na zádi lodi. Tyto dělové baterie poskytovaly USS Iowa impozantní palebnou sílu a byly schopny ničit nebo vážně poškodit nepřátelské cíle na velké vzdálenosti.
 2. Sekundární děla: Dvanáct 127mm děl (5 palců) umístěných na palubě v kasematách. Tyto kanóny poskytovaly ochranu proti menším lodím, letadlům a pozemním cílům.
 3. Protiletadlová výzbroj: Šestnáct 40mm a šedesát dva 20mm protiletadlových kanónů pro obranu proti vzdušným útokům. Tyto kanóny byly umístěny po celé délce lodi a poskytovaly obranný kryt proti nepřátelským letounům a stíhačům.
 4. Torpédomety: Loď byla vybavena čtyřmi trojitými 533mm torpédomety pro obranu proti ponorkám a dalším hrozbám pod hladinou.

Celkově vzato, výzbroj USS Iowa (BB-61) byla respektovaná pro svou sílu a účinnost, což z něj činilo jednu z nejmocnějších bitevních lodí své doby.

Parametry USS Iowa (BB-61)

Seznam parametrů USS Iowa (BB-61):

 1. Dislokace: Standardní dislokace kolem 45 000 tun, plně naložen byl těžký přibližně 57 500 tun.
 2. Rozměry: Délka přibližně 270,4 metru, šířka 33 metrů a ponor asi 9,7 metru.
 3. Pohon: Čtyři parní turbíny s osmi kotly, které poháněly čtyři lodní šrouby. Dosahoval rychlosti až 33 uzlů (přibližně 61 km/h).
 4. Posádka: USS Iowa měla posádku asi 1 921 mužů, včetně důstojníků a námořníků.
 5. Hlavní výzbroj: Devět 406mm děl (16 palců) ve třech třídělových věžích.
 6. Sekundární výzbroj: Dvanáct 127mm děl (5 palců) umístěných na palubě v kasematách.
 7. Protiletadlová výzbroj: Šestnáct 40mm a šedesát dva 20mm protiletadlových kanónů.
 8. Torpédomety: Čtyři trojité 533mm torpédomety pro obranu proti ponorkám.

Tyto parametry činily z USS Iowa (BB-61) jednu z nejmocnějších a největších bitevních lodí, které kdy sloužily v americkém námořnictvu.

BB61 USS Iowa BB61 broadside USN