USS Alabama (BB-60)

USS Alabama BB-60

USS Alabama (BB-60) byla bitevní loď třídy South Dakota amerického námořnictva, která sloužila během druhé světové války. Postavena v loděnici Norfolk Naval Shipyard ve Virginii, byla dokončena v roce 1942. Loď nesla jméno státu Alabama a byla pojmenována po USS Alabama (BB-8), předcházející bitevní lodi, která sloužila během první světové války. USS Alabama byla jednou z nejúspěšnějších bitevních lodí americké flotily během druhé světové války, účastnila se mnoha klíčových operací v Tichomoří, včetně bitvy u Guadalcanalu a bitvy u Okinawy.

USS Alabama měla délku přes 207 metrů a standardní dislokaci kolem 35 000 tun. Loď byla vybavena devíti 406mm děly ve třech třídělových věžích, což ji činilo jedním z nejmocnějších bitevních plavidel své doby. Díky svému pancéřování a silné výzbroji byla USS Alabama schopna úspěšně čelit nepřátelským útokům a poskytovat podporu pozemním silám během invazí na japonské ostrovy.

Po válce byla USS Alabama vyřazena ze služby a sloužila jako muzejní loď v Mobile, Alabama, od roku 1965. Dnes USS Alabama (BB-60) přitahuje tisíce návštěvníků, kteří se chtějí ponořit do historie a prozkoumat impozantní bitevní loď, která hrála klíčovou roli ve válce v Tichomoří.

Výzbroj USS Alabama (BB-60)

Seznam výzbroje USS Alabama (BB-60):

 1. Hlavní děla: Devět 406mm děl (16 palců) ve třech třídělových věžích. Tyto dělové baterie poskytovaly USS Alabama impozantní palebnou sílu a byly schopny ničit nebo vážně poškodit nepřátelské cíle na velké vzdálenosti.
 2. Sekundární děla: Dvanáct 127mm děl (5 palců) umístěných na palubě v kasematách. Tyto kanóny poskytovaly ochranu proti menším lodím, letadlům a pozemním cílům.
 3. Protiletadlová výzbroj: Šestnáct 40mm a pětatřicet 20mm protiletadlových kanónů pro obranu proti vzdušným útokům. Tyto kanóny byly umístěny po celé délce lodi a poskytovaly obranný kryt proti nepřátelským letounům a stíhačům.
 4. Torpédomety: Loď byla vybavena čtyřmi trojitými 533mm torpédomety pro obranu proti ponorkám a dalším hrozbám pod hladinou.

Celkově vzato, výzbroj USS Alabama (BB-60) byla respektovaná pro svou sílu a účinnost, což z ní činilo jednu z nejmocnějších bitevních lodí své doby.

Parametry USS Alabama (BB-60)

Seznam parametrů USS Alabama (BB-60):

 1. Dislokace: Standardní dislokace kolem 35 000 tun, plně naložen byl těžký přibližně 45 000 tun.
 2. Rozměry: Délka přibližně 207 metrů, šířka 32,9 metru a ponor asi 8,5 metru.
 3. Pohon: Čtyři parní turbíny s osmi kotly, které poháněly čtyři lodní šrouby. Dosahoval rychlosti až 28 uzlů (přibližně 52 km/h).
 4. Posádka: USS Alabama měla posádku asi 2 500 mužů, včetně důstojníků a námořníků.
 5. Hlavní výzbroj: Devět 406mm děl (16 palců) ve třech třídělových věžích.
 6. Sekundární výzbroj: Dvanáct 127mm děl (5 palců) umístěných v kasematách.
 7. Protiletadlová výzbroj: Šestnáct 40mm a pětatřicet 20mm protiletadlových kanónů.
 8. Torpédomety: Čtyři trojité 533mm torpédomety pro obranu proti ponorkám.

Tyto parametry činily z USS Alabama (BB-60) jednu z nejmocnějších a největších bitevních lodí, které sloužily v americkém námořnictvu během druhé světové války.

 

USS Alabama (BB-60) in Casco Bay c1942