USS Massachusetts (BB-59)

USS Massachusetts (BB-59)

USS Massachusetts (BB-59) byla bitevní loď třídy South Dakota amerického námořnictva, která sloužila během druhé světové války. Postavena byla v loděnici Bethlehem Steel Corporation v Massachusetts a dokončena v roce 1942. Loď byla pojmenována po státu Massachusetts a hrála klíčovou roli v mnoha důležitých námořních operacích během války v Tichomoří.

USS Massachusetts byla impozantní lodí s délkou přes 207 metrů a standardní dislokací kolem 35 000 tun. Loď byla vybavena devíti 406mm děly ve třech třídělových věžích, což ji činilo jedním z nejmocnějších bitevních plavidel své doby. Díky svému pancéřování a výkonné výzbroji byla USS Massachusetts schopna úspěšně čelit nepřátelským útokům a poskytovat podporu pozemním silám během invazí na japonské ostrovy.

Po druhé světové válce byla USS Massachusetts vyřazena ze služby a sloužila jako muzejní loď v přístavu Fall River, Massachusetts, od roku 1965. Dnes USS Massachusetts (BB-59) přitahuje tisíce návštěvníků, kteří se chtějí ponořit do historie a prozkoumat impozantní bitevní loď, která hrála klíčovou roli ve válce v Tichomoří.

Výzbroj USS Massachusetts (BB-59)

Seznam výzbroje USS Massachusetts (BB-59):

 1. Hlavní děla: Devět 406mm děl (16 palců) ve třech třídělových věžích. Tyto dělové baterie poskytovaly USS Massachusetts impozantní palebnou sílu a byly schopny ničit nebo vážně poškodit nepřátelské cíle na velké vzdálenosti.
 2. Sekundární děla: Dvanáct 127mm děl (5 palců) umístěných na palubě v kasematách. Tyto kanóny poskytovaly ochranu proti menším lodím, letadlům a pozemním cílům.
 3. Protiletadlová výzbroj: Šestnáct 40mm a čtyřiaosmdesát 20mm protiletadlových kanónů. Tyto kanóny byly umístěny po celé délce lodi a poskytovaly obranný kryt proti nepřátelským letounům a stíhačům.
 4. Torpédomety: Loď byla vybavena čtyřmi trojitými 533mm torpédomety pro obranu proti ponorkám a dalším hrozbám pod hladinou.

Celkově vzato, výzbroj USS Massachusetts (BB-59) byla respektovaná pro svou sílu a účinnost, což z ní činilo jednu z nejmocnějších bitevních lodí své doby.

Parametry USS Massachusetts (BB-59)

Seznam parametrů USS Massachusetts (BB-59):

 1. Dislokace: Standardní dislokace kolem 35 000 tun, plně naložen byl těžký přibližně 45 000 tun.
 2. Rozměry: Délka přibližně 207 metrů, šířka 32,9 metru a ponor asi 9 metrů.
 3. Pohon: Čtyři parní turbíny s osmi kotly, které poháněly čtyři lodní šrouby. Dosahoval rychlosti až 27 uzlů (přibližně 50 km/h).
 4. Posádka: USS Massachusetts měla posádku asi 2 300 mužů, včetně důstojníků a námořníků.
 5. Hlavní výzbroj: Devět 406mm děl (16 palců) ve třech třídělových věžích.
 6. Sekundární výzbroj: Dvanáct 127mm děl (5 palců) umístěných v kasematách.
 7. Protiletadlová výzbroj: Šestnáct 40mm a čtyřiaosmdesát 20mm protiletadlových kanónů.
 8. Torpédomety: Čtyři trojité 533mm torpédomety pro obranu proti ponorkám.

Tyto parametry činily z USS Massachusetts (BB-59) jednu z nejmocnějších a největších bitevních lodí, které sloužily v americkém námořnictvu během druhé světové války.

 

USS Massachusetts (BB-59) underway c1944