USS Indiana (BB-58)

USS Indiana (BB-58)

USS Indiana (BB-58) byla bitevní loď třídy South Dakota amerického námořnictva, která se významně podílela na událostech druhé světové války. Dokončena byla v roce 1942 v loděnici Newport News Shipbuilding ve Virginii. Loď byla pojmenována po státu Indiana a byla jedním z největších a nejmocnějších plavidel své doby. USS Indiana se zúčastnila mnoha klíčových námořních operací, včetně bitvy u Leyte Gulf a bitvy o Okinawu, kde poskytovala palebnou podporu spojeneckým silám a účinně útočila na pozemní a námořní cíle.

Svými rozměry USS Indiana představovala impozantní plavidlo s délkou přes 207 metrů a standardní dislokací kolem 35 000 tun. Loď byla vyzbrojena devíti 406mm děly ve třech třídělových věžích, což ji činilo jedním z nejmocnějších bitevních plavidel své doby. Díky své rychlosti a obratnosti byla USS Indiana schopna rychle reagovat na nepřátelské hrozby a poskytovat podporu pozemním silám v boji na moři.

Po druhé světové válce byla USS Indiana vyřazena ze služby a následně sešrotována. Její bojové nasazení však zanechalo trvalou stopu v historii amerického námořnictva a připomíná oběti a hrdinství, které byly prokázány během války.

Výzbroj USS Indiana (BB-58)

Výzbroj USS Indiana (BB-58) zahrnovala:

 1. Hlavní děla: Devět 406mm děl (16 palců) ve třech třídělových věžích. Tato děla poskytovala USS Indiana impozantní palebnou sílu a byla schopna ničit nebo vážně poškodit nepřátelské cíle na velké vzdálenosti.
 2. Sekundární děla: Dvanáct 127mm děl (5 palců) umístěných na palubě v kasematách. Tyto kanóny poskytovaly ochranu proti menším lodím, letadlům a pozemním cílům.
 3. Protiletadlová výzbroj: Šestnáct 40mm a šedesát čtyři 20mm protiletadlových kanónů. Tyto kanóny byly umístěny po celé délce lodi a poskytovaly obranný kryt proti nepřátelským letounům a stíhačům.

Celkově vzato, výzbroj USS Indiana (BB-58) byla respektovaná pro svou sílu a účinnost, což z ní činilo jedno z nejmocnějších bitevních lodí své doby.

Parametry USS Indiana (BB-58)

Parametry USS Indiana (BB-58):

 1. Dislokace: Standardní dislokace kolem 35 000 tun, plně naložen byl těžký přibližně 44 000 tun.
 2. Rozměry: Délka přibližně 207 metrů, šířka 33 metrů a ponor asi 8,7 metru.
 3. Pohon: Čtyři parní turbíny s osmi kotly, které poháněly čtyři lodní šrouby. Dosahoval rychlosti až 27 uzlů (přibližně 50 km/h).
 4. Posádka: USS Indiana měla posádku asi 2 400 mužů, včetně důstojníků a námořníků.
 5. Hlavní výzbroj: Devět 406mm děl (16 palců) ve třech třídělových věžích.
 6. Sekundární výzbroj: Dvanáct 127mm děl (5 palců) umístěných v kasematách.
 7. Protiletadlová výzbroj: Šestnáct 40mm a šedesát čtyři 20mm protiletadlových kanónů.
 8. Torpédomety: Loď byla vybavena čtyřmi trojitými 533mm torpédomety pro obranu proti ponorkám.

Tyto parametry činily USS Indiana (BB-58) jednou z významných a mocných bitevních lodí v americkém námořnictvu během druhé světové války.

USS Indiana (BB-58) - 80-G-222923