USS South Dakota (BB-57)

USS South Dakota BB-57

USS South Dakota (BB-57) byla jednou z hlavních bitevních lodí amerického námořnictva během druhé světové války. Postavena v loděnici New York Shipbuilding Corporation v Camden v New Jersey a dokončena v roce 1941, tato bitevní loď třídy South Dakota měla klíčovou roli v námořních operacích ve třech oceánech během válečného konfliktu. USS South Dakota byla pojmenována po státu Jižní Dakota a byla jednou z prvních bitevních lodí, která vstoupila do služby po japonském útoku na Pearl Harbor.

S délkou přes 207 metrů a standardní dislokací kolem 35 000 tun, USS South Dakota byla obdivuhodně velkou lodí s významnou palebnou silou. Její výzbroj zahrnovala devět 406mm děl (16 palců) ve třech třídělových věžích, což jí poskytovalo schopnost ničit silné nepřátelské cíle na velké vzdálenosti. Loď se zúčastnila řady významných bitevních akcí, včetně bitvy u Guadalcanalu a bitvy u Leyte Gulf, kde hrála klíčovou roli v porážce japonského námořnictva.

Po skončení války byla USS South Dakota vyřazena ze služby a později sešrotována. Přesto její bojové nasazení a odvaha osádky budou vždy připomínány jako důležitá součást historie amerického námořnictva a její role ve válce v Tichomoří byla nezastupitelná.

Výzbroj USS South Dakota (BB-57)

Výzbroj USS South Dakota (BB-57) zahrnovala:

 1. Hlavní děla: Devět 406mm děl (16 palců) ve třech třídělových věžích. Tato děla poskytovala USS South Dakota impozantní palebnou sílu a byla schopna ničit nebo vážně poškodit nepřátelské cíle na velké vzdálenosti.
 2. Sekundární děla: Dvanáct 127mm děl (5 palců) umístěných na palubě v kasematách. Tyto kanóny poskytovaly ochranu proti menším lodím, letadlům a pozemním cílům.
 3. Protiletadlová výzbroj: Šestnáct 40mm a čtyřicet osm 20mm protiletadlových kanónů. Tyto kanóny byly umístěny po celé délce lodi a poskytovaly obranný kryt proti nepřátelským letounům a stíhačům.

Celkově vzato, výzbroj USS South Dakota (BB-57) byla respektovaná pro svou sílu a účinnost, což z ní činilo jednu z nejmocnějších bitevních lodí své doby.

Parametry USS South Dakota (BB-57)

Parametry USS South Dakota (BB-57):

 1. Dislokace: Standardní dislokace kolem 35 000 tun, plně naložen byl těžký přibližně 44 519 tun.
 2. Rozměry: Délka přibližně 207,3 metru, šířka 33 metrů a ponor asi 9,5 metru.
 3. Pohon: Čtyři parní turbíny s osmi kotly, které poháněly čtyři lodní šrouby. Dosahoval rychlosti až 27 uzlů (přibližně 50 km/h).
 4. Posádka: USS South Dakota měla posádku asi 2 500 mužů, včetně důstojníků a námořníků.
 5. Hlavní výzbroj: Devět 406mm děl (16 palců) ve třech třídělových věžích.
 6. Sekundární výzbroj: Dvanáct 127mm děl (5 palců) umístěných v kasematách.
 7. Protiletadlová výzbroj: Šestnáct 40mm a čtyřicet osm 20mm protiletadlových kanónů.
 8. Torpédomety: Loď byla vybavena čtyřmi trojitými 533mm torpédomety pro obranu proti ponorkám.

Tyto parametry činily USS South Dakota (BB-57) jednou z významných a mocných bitevních lodí v americkém námořnictvu během druhé světové války.

USS South Dakota (BB-57) anchored in Hvalfjörður, Iceland, on 24 June 1943 (NH 97265)