USS Washington (BB-56)

USS Washington (BB-56)

USS Washington (BB-56) byla jednou z hlavních bitevních lodí amerického námořnictva v průběhu druhé světové války. Postavena v loděnici Philadelphia Navy Yard v Pensylvánii a dokončena v roce 1941, tato bitevní loď třídy North Carolina hrála významnou roli v námořních operacích v Pacifiku. USS Washington byla pojmenován po státě Washington a byla jedním z největších a nejmocnějších plavidel své doby.

S délkou přes 222 metrů a standardní dislokací kolem 35 000 tun, USS Washington byla impozantní lodí s významnou palebnou silou. Její výzbroj zahrnovala devět 406mm děl (16 palců) ve třech třídělových věžích, což jí poskytovalo schopnost ničit silné nepřátelské cíle na velké vzdálenosti. Loď hrála klíčovou roli v mnoha důležitých bitvách, včetně bitvy u Guadalcanalu a bitvy u Leyte Gulf, kde se podílela na porážce japonského námořnictva.

Po skončení války byl USS Washington vyřazen ze služby a později sešrotován. Přesto jeho bojové nasazení a odvaha osádky budou vždy připomínány jako důležitá součást historie amerického námořnictva a jeho role ve válce v Tichomoří byla nezastupitelná.

Výzbroj USS Washington (BB-56)

Výzbroj USS Washington (BB-56) zahrnovala:

 1. Hlavní děla: Devět 406mm děl (16 palců) ve třech třídělových věžích. Tato děla poskytovala USS Washington impozantní palebnou sílu a byla schopna ničit nebo vážně poškodit nepřátelské cíle na velké vzdálenosti.
 2. Sekundární děla: Dvaadvacet 127mm děl (5 palců) umístěných na palubě v kasematách. Tyto kanóny poskytovaly ochranu proti menším lodím, letadlům a pozemním cílům.
 3. Protiletadlová výzbroj: Deset 40mm a sedmdesát dva 20mm protiletadlových kanónů. Tyto kanóny byly umístěny po celé délce lodi a poskytovaly obranný kryt proti nepřátelským letounům a stíhačům.

Celkově vzato, výzbroj USS Washington (BB-56) byla respektovaná pro svou sílu a účinnost, což z ní činilo jednu z nejmocnějších bitevních lodí své doby.

Parametry USS Washington (BB-56)

Parametry USS Washington (BB-56):

 1. Dislokace: Standardní dislokace kolem 35 000 tun, plně naložen byl těžký přibližně 44 800 tun.
 2. Rozměry: Délka přibližně 222,8 metru, šířka 33 metrů a ponor asi 9,7 metru.
 3. Pohon: Čtyři parní turbíny s osmi kotly, které poháněly čtyři lodní šrouby. Dosahoval rychlosti až 27 uzlů (přibližně 50 km/h).
 4. Posádka: USS Washington měla posádku asi 2 300 mužů, včetně důstojníků a námořníků.
 5. Hlavní výzbroj: Devět 406mm děl (16 palců) ve třech třídělových věžích.
 6. Sekundární výzbroj: Dvaadvacet 127mm děl (5 palců) umístěných v kasematách.
 7. Protiletadlová výzbroj: Deset 40mm a sedmdesát dva 20mm protiletadlových kanónů.
 8. Torpédomety: Loď byla vybavena čtyřmi čtyřnásobnými 533mm torpédomety pro obranu proti ponorkám.

Tyto parametry činily USS Washington (BB-56) jednou z významných a mocných bitevních lodí v americkém námořnictvu během druhé světové války.

 

USS Washington (BB-56) in Puget Sound, 10 September 1945