USS North Carolina (BB-55)

USS North Carolina (BB-55)

USS North Carolina (BB-55) byla první ze tří lodí třídy North Carolina, které byly postaveny pro americké námořnictvo během druhé světové války. Loď byla dokončena v roce 1941 v loděnici New York Naval Shipyard v Brooklyn, New York. Pojmenována byla po státě Severní Karolína a hrála klíčovou roli v mnoha důležitých námořních operacích během války v Tichomoří. USS North Carolina byla známá svou výraznou palebnou silou a robustním pancéřováním, což z ní činilo respektovaného soupeře v bitvách na moři.

S délkou přes 222 metrů a standardní dislokací kolem 35 000 tun, USS North Carolina byla obdivuhodně velkou lodí s impozantní výzbrojí. Hlavní výzbroj tvořilo devět 406mm děl (16 palců) ve třech třídělových věžích, což mu poskytovalo sílu potřebnou k ničení nepřátelských lodí na velké vzdálenosti. Loď také nesla sekundární výzbroj, včetně protiletadlových a protiponorkových zbraní, které zvyšovaly její obranné schopnosti.

Po skončení války byla USS North Carolina vyřazena ze služby a sloužila jako muzejní loď v Wilmingtonu v Severní Karolíně. Její bohatá historie a dědictví jakožto jedné z nejvýznamnějších bitevních lodí své doby jsou dodnes vyhledávanými atrakcemi pro návštěvníky, kteří se zajímají o námořní historii a vojenskou technologii.

Výzbroj USS North Carolina (BB-55)

Výzbroj USS North Carolina (BB-55) zahrnovala:

 1. Hlavní děla: Devět 406mm děl (16 palců) ve třech třídělových věžích. Tyto dělové baterie poskytovaly USS North Carolina impozantní palebnou sílu a byly schopny ničit nebo vážně poškodit nepřátelské lodě na velké vzdálenosti.
 2. Sekundární děla: Dvacet 127mm děl (5 palců) umístěných v kasematách a na palubě. Tyto kanóny sloužily k ochraně proti menším lodím, letadlům a pozemním cílům.
 3. Protiletadlová výzbroj: Šestnáct 40mm a sedmdesát dva 20mm protiletadlových kanónů. Tyto kanóny byly rozloženy po celé délce lodi a poskytovaly obranný kryt proti nepřátelským letounům a stíhačům.

Celkově vzato, výzbroj USS North Carolina (BB-55) byla robustní a vysoce efektivní, což z ní činilo jednu z nejmocnějších bitevních lodí své doby.

Parametry USS North Carolina (BB-55)

Parametry USS North Carolina (BB-55):

 1. Dislokace: Standardní dislokace kolem 35 000 tun, plně naložen byl těžký přibližně 44 800 tun.
 2. Rozměry: Délka přibližně 222,8 metru, šířka 33 metrů a ponor asi 9,5 metru.
 3. Pohon: Čtyři parní turbíny s osmi kotly, které poháněly čtyři lodní šrouby. Dosahoval rychlosti až 28 uzlů (přibližně 52 km/h).
 4. Posádka: USS North Carolina měla posádku asi 2 339 mužů, včetně důstojníků a námořníků.
 5. Hlavní výzbroj: Devět 406mm děl (16 palců) ve třech třídělových věžích.
 6. Sekundární výzbroj: Dvacet 127mm děl (5 palců) umístěných v kasematách a na palubě.
 7. Protiletadlová výzbroj: Šestnáct 40mm a sedmdesát dva 20mm protiletadlových kanónů.
 8. Torpédomety: Loď byla vybavena čtyřmi trojitými 533mm torpédomety pro obranu proti ponorkám.

Tyto parametry činily USS North Carolina (BB-55) jednou z významných a mocných bitevních lodí v americkém námořnictvu během druhé světové války.

USS North Carolina NYNY 11306-6-46