USS Utah (BB-31)

USS Utah (BB-31)

USS Utah (BB-31) byla jednou z prvních moderních bitevních lodí amerického námořnictva, která byla dokončena v roce 1911. Tato loď třídy Florida hrála významnou roli v námořních operacích během první světové války a sloužila také jako cvičná loď pro nové námořní technologie a taktiky. Svoji kariéru ukončila jako oběť japonského útoku na Pearl Harbor.

USS Utah měla výzbroj složenou z deseti 305mm (12 palců) děl, umístěných ve čtyřech dvoudělových věžích a šesti jednodělových barbetách. Tyto děla jí poskytovala silnou palebnou sílu, kterou využila jak v první světové válce, tak při dalších námořních operacích.

Osud USS Utah byl pevně spojen s událostmi v Pearl Harboru dne 7. prosince 1941. Během japonského útoku byla loď zasažena torpédy a potopena. Dnes je USS Utah památníkem a leží potopena na dně zátoky Pearl Harbor, připomínajíc tragické události, které zapříčinily vstup Spojených států do druhé světové války.

Výzbroj USS Utah (BB-31)

USS Utah (BB-31) byla vybavena impozantní výzbrojí, která jí poskytovala silnou palebnou sílu a obranné schopnosti. Zde je přehled hlavní výzbroje této lodě:

 1. Hlavní děla: USS Utah nesla deset 305mm (12 palců) děl, umístěných ve čtyřech dvoudělových věžích a šesti jednodělových barbetách. Tato těžká děla byla hlavním palebným nástrojem lodi pro ničení velkých námořních cílů na velké vzdálenosti.
 2. Sekundární děla: Kromě hlavních děl byla USS Utah vybavena dvaceti 127mm (5 palců) děly, které byly umístěny ve věžích po celé délce lodi. Tyto kanóny sloužily k obraně proti menším lodím, letadlům a k podpoře pozemních operací.
 3. Protiletadlová výzbroj: Loď byla vybavena také protiletadlovými zbraněmi, ale přesné údaje o těchto zbraních nejsou k dispozici.

Tato výzbroj činila z USS Utah významnou a účinnou bitevní loď, schopnou úspěšně se zapojit do různých bojových situací a operací. Její palebná síla a obranné schopnosti jí zajistily významné místo v americkém námořnictvu během první světové války a dalších námořních operací.

Parametry USS Utah (BB-31)

Zde jsou klíčové parametry bitevní lodě USS Utah (BB-31):

 1. Dislokace: Standardní: přibližně 21 825 tun, Plně naložená: přibližně 24 295 tun
 2. Délka: 158,8 metru
 3. Šířka: 26,1 metru
 4. Ponor: Přibližně 8,5 metru
 5. Pohon: Čtyři turbíny, dvanáct kotlů Babcock & Wilcox, čtyři hřídele
 6. Výkon pohonu: Přibližně 28 000 kW (37 500 hp)
 7. Rychlost: Přibližně 20,5 uzlů (38 km/h)
 8. Dosah: Přibližně 5 800 námořních mil při rychlosti 10 uzlů
 9. Posádka: Standardně kolem 1 000 mužů
 10. Výzbroj: Deset 305mm děl ve čtyřech dvoudělových věžích a šesti jednodělových barbetách, dvacet 127mm děl, protiletadlové zbraně.

Tyto parametry činily z USS Utah významnou a efektivní bitevní loď, schopnou plnit různorodé úkoly v rámci amerického námořnictva. Její robustní stavba a výzbroj jí poskytovaly palebnou sílu a obranné schopnosti, které byly klíčové pro její službu během první světové války a dalších námořních operací.

USSutah2