USS Florida (BB-30)

USS Florida (BB-30)

USS Florida (BB-30) byla jednou z prvních dvou lodí třídy Florida, které byly postaveny pro americké námořnictvo. Dokončená v roce 1911, tato bitevní loď hrála významnou roli během první světové války a později byla modernizována, aby vyhovovala novým požadavkům a technologiím. USS Florida byla výzbrojí, pohonem a pancéřováním silnější než její předchůdkyně, což z ní činilo klíčový prvek americké flotily na počátku 20. století.

Během první světové války USS Florida sloužila jako součást britských a amerických námořních sil v Atlantiku a podílela se na hlídkování a eskortování konvojů. Po válce byla modernizována a získala vylepšenou výzbroj a technické vybavení. V období mezi světovými válkami USS Florida sloužila jako cvičná loď a účastnila se námořních cvičení a diplomatických misí, které posilovaly přítomnost Spojených států ve světových námořních vodách.

Během druhé světové války USS Florida byla nasazena do bojových operací v Pacifiku a Atlantiku. Účastnila se klíčových bitev a námořních operací, které přispěly k vítězství Spojených států a spojenců. Po skončení války byla loď vyřazena ze služby a následně sešrotována. USS Florida zanechala trvalý otisk v historii amerického námořnictva svou statečností a odhodláním během válečných operací.

Výzbroj USS Florida (BB-30)

USS Florida (BB-30) byla vybavena impozantní výzbrojí, která jí poskytovala vysokou palebnou sílu a obranné schopnosti. Zde je přehled hlavní výzbroje této lodě:

 1. Hlavní děla: USS Florida nesla deset 356mm (14 palců) děl, umístěných ve čtyřech dvojdělových věžích. Tato těžká děla byla hlavním palebným nástrojem lodi pro ničení velkých námořních cílů na velké vzdálenosti.
 2. Sekundární děla: Kromě hlavních děl byla USS Florida vybavena dvaceti 127mm (5 palců) děly, umístěnými ve věžích po obvodu lodi. Tyto kanóny sloužily k obraně proti menším lodím, letadlům a k podpoře pozemních operací.
 3. Protiletadlová výzbroj: Loď byla vybavena také protiletadlovými kanóny, ale přesné údaje o těchto zbraních nejsou k dispozici.

Tato výzbroj činila z USS Florida významnou a účinnou bitevní loď, schopnou úspěšně se zapojit do různých bojových situací a operací. Její palebná síla a obranné schopnosti jí zajistily významné místo v americkém námořnictvu během první světové války a dalších námořních operací.

Parametry USS Florida (BB-30)

Zde jsou klíčové parametry bitevní lodě USS Florida (BB-30):

 1. Dislokace: Standardní: přibližně 21 825 tun, Plně naložená: přibližně 24 295 tun
 2. Délka: 146,1 metru
 3. Šířka: 26,9 metru
 4. Ponor: Přibližně 8,8 metru
 5. Pohon: Čtyři turbíny, osm kotlů Babcock & Wilcox, čtyři hřídele
 6. Výkon pohonu: Přibližně 28 000 kW (37 500 hp)
 7. Rychlost: Přibližně 21 uzlů (39 km/h)
 8. Dosah: Přibližně 8 000 námořních mil při rychlosti 10 uzlů
 9. Posádka: Standardně kolem 1 001 mužů, během války mohla být posádka zvýšena na 1 049 mužů
 10. Výzbroj: Deset 356mm děl ve čtyřech dvojdělových věžích, dvacet 127mm děl, protiletadlové zbraně.

Tyto parametry činily z USS Florida významnou a efektivní bitevní loď, která byla schopna plnit různé úkoly v rámci amerického námořnictva. Její robustní konstrukce, výzbroj a pohon jí poskytovaly vysokou palebnou sílu a obranné schopnosti, což bylo klíčové pro úspěch během bojových operací.

USS Florida (BB-30) - NH 60568