USS Reuben James (DD-245)

USS Reuben James (DD-245)

USS Reuben James (DD-245) byl torpédoborec třídy Clemson sloužící v americkém námořnictvu v období mezi první a druhou světovou válkou. Loď byla pojmenována po Reubenovi Jamesovi, námořníkovi amerického námořnictva, který sloužil v období od revoluční války až po válku s barbary. Spuštěna na vodu byla v roce 1919 a začleněna do služby v roce 1920.

USS Reuben James měl celkovou délku kolem 95 metrů a šířku přibližně 9 metrů. Loď byla poháněna turbínovými motory a dosahovala maximální rychlosti přes 35 uzlů. Výzbroj torpédoborce zahrnovala dělovou věž s 102mm kanóny, torpédomety, vrhače hlubinných náloží a minomet.

Jednou z nejsmutnějších kapitol v historii USS Reuben James byla jeho ztráta v roce 1941. Loď byla potopena německou ponorkou U-552 na začátku druhé světové války, přičemž zahynulo 115 z 160 členů posádky. Tato událost se stala jedním z prvních amerických vojenských ztrát během druhé světové války a přispěla k rostoucí podpoře Spojených států amerických zapojení do konfliktu.

Výzbroj USS Reuben James (DD-245)

USS Reuben James (DD-245) byl torpédoborec třídy Clemson, který byl vybaven rozsáhlou výzbrojí odpovídající jeho účelu pro boj na moři. Jeho výzbroj zahrnovala:

  1. Čtyři 102mm kanóny: Loď byla vybavena čtyřmi 102mm děly, která sloužila k ostřelování hladinových cílů a k obraně proti menším plavidlům a letounům.
  2. Torpédomety: USS Reuben James nesl torpédomety pro vypouštění torpéd, což mu umožňovalo účinně útočit na nepřátelské lodě na větší vzdálenosti.
  3. Hlubinné nálože: Loď byla vybavena vrhači hlubinných náloží, které sloužily k obraně proti ponorkám a potápějícím se torpédům.
  4. Minomet: Kromě toho byl USS Reuben James vybaven minometem, který umožňoval loď bránit se proti vzdušným útokům a napadat nepřátelská letadla.

Tato výzbroj umožňovala USS Reuben James plnit své úkoly v boji na moři a poskytovat ochranu pro konvoje a další lodě ve svém okolí.

Parametry USS Reuben James (DD-245)

USS Reuben James (DD-245) byl torpédoborec třídy Clemson s následujícími klíčovými parametry:

  1. Displacement: Standardní výtlak lodi byl přibližně 1 190 tun, zatímco plný výtlak dosahoval kolem 1 308 tun. Displacement udává hmotnost lodi včetně nákladu, paliva, posádky a vybavení.
  2. Délka: USS Reuben James měla délku přibližně 95 metrů (311 stop), což ji řadilo mezi menší torpédoborce své doby.
  3. Šířka: Šířka lodi činila přibližně 9,1 metru (30 stop), což jí poskytovalo dostatečnou stabilitu a manévrovací schopnosti.
  4. Pohon: Loď byla poháněna dvěma turbínami a dvěma kotelnami, které poháněly dvě lodní šrouby. Tato konfigurace poskytovala lodi dostatečný výkon, aby dosáhla maximální rychlosti kolem 35 uzlů.
  5. Posádka: USS Reuben James měla standardní posádku kolem 122 mužů, kteří se starali o provoz a údržbu lodi a plnili bojové úkoly.

Tyto parametry ukazují, že USS Reuben James byl menší, ale dobře vybavený torpédoborec, schopný plnit své úkoly v boji na moři a poskytovat ochranu pro své spřátelené lodě.

 

USS Reuben James (DD-245) on 29 April 1939