USS Enterprise (CV-6)

USS Enterprise (CV-6)

USS Enterprise (CV-6) byla legendární letadlová loď, která sloužila v americkém námořnictvu během druhé světové války. Postavena byla v roce 1936 a stala se jednou z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších lodí svého druhu. Enterprise byla pojmenována po několika předchozích lodích s tímto jménem a získala přezdívku „The Big E“ (Velká E).

USS Enterprise byla vybavena pokročilým letadlovým křídlem a byla schopna nést až 90 letadel různých typů, včetně stíhacích letounů, bombardérů a torpédových letounů. Loď hrála klíčovou roli v mnoha důležitých námořních bitvách, jako například v bitvě u Midway, bitvě u Santa Cruz Islands a bitvě u Guadalcanalu. Její letadla účinně napadala japonské síly a přispěla k obraně Spojenců v Tichomoří.

Enterprise byla také jednou z mála letadlových lodí, které přežily válku v téměř původní podobě, a to navzdory tomu, že byla zasažena několika nepřátelskými útoky. Po válce byla loď vyřazena ze služby v roce 1947 a nakonec se stala součástí National Defense Reserve Fleet v Puget Sound Naval Shipyard. Její bohatá historie a význam pro americké námořnictvo ji staví do pozice jedné z nejznámějších a nejctěnějších letadlových lodí v historii.

Výzbroj USS Enterprise (CV-6)

USS Enterprise (CV-6) byla letadlová loď, která byla vybavena rozsáhlou výzbrojí pro svou obranu a podporu letectva. Její výzbroj zahrnovala:

  1. Osm 127mm kanónů: Enterprise byla vybavena osmi 127mm děly, která sloužila k obraně proti vzdušným a hladinovým hrozbám. Tato děla byla rozmístěna po palubě lodi a poskytovala palebnou podporu při potřebě.
  2. Čtyři 40mm Bofors protiletadlové kanóny: Pro obranu proti vzdušným útokům byla loď vybavena moderními 40mm protiletadlovými kanóny Bofors, které byly instalovány na různých místech po palubě.
  3. Deset 20mm Oerlikon protiletadlových kanónů: Kromě toho byla USS Enterprise vybavena také deseti 20mm protiletadlovými kanóny Oerlikon, které poskytovaly další úroveň ochrany proti nepřátelským letounům.

Tato výzbroj umožňovala USS Enterprise účinně se bránit proti vzdušným útokům a poskytovat ochranu pro své letouny v boji. Díky své obratnosti a schopnosti rychle reagovat se Enterprise stala jednou z nejúspěšnějších letadlových lodí své doby.

Parametry USS Enterprise (CV-6)

USS Enterprise (CV-6) byla letadlová loď třídy Yorktown s následujícími klíčovými parametry:

  1. Displacement: Standardní výtlak lodi byl přibližně 19 800 tun, zatímco plný výtlak dosahoval kolem 25 500 tun. Displacement udává hmotnost lodi včetně nákladu, paliva, posádky a vybavení.
  2. Délka: USS Enterprise měla délku přibližně 251 metrů (825 stop), což ji řadilo mezi středně velké letadlové lodě své doby.
  3. Šířka: Šířka lodi činila přibližně 33 metrů (109 stop), což jí poskytovalo dostatečnou stabilitu a prostornost.
  4. Pohon: Loď byla poháněna osmi kotelnami a čtyřmi turbínami, které poháněly čtyři lodní šrouby. Tato konfigurace poskytovala lodi dostatečný výkon, aby dosáhla maximální rychlosti kolem 32,5 uzlů.
  5. Posádka: USS Enterprise měla standardní posádku kolem 2500 mužů, kteří se starali o provoz a údržbu lodi a plnili bojové úkoly.

Tyto parametry ukazují, že USS Enterprise byla dobře vybavená a výkonná letadlová loď, schopná konkurovat ostatním lodím své doby a plnit své vojenské povinnosti na moři.

 

USS Enterprise (CV-6) in Puget Sound, September 1945