USS North Dakota (BB-29)

USS North Dakota (BB-29)

USS North Dakota (BB-29) byla jednou z lodí třídy Delaware postavených pro americké námořnictvo na počátku 20. století. Dokončená v roce 1910, tato bitevní loď představovala vrcholnou technologii své doby a hrála významnou roli během první světové války. Svoji kariéru zahájila jako součást Velké bílé flotily a později se aktivně účastnila operací v Atlantiku a Středomoří.

USS North Dakota byla vybavena impozantní výzbrojí, včetně deseti děl ráže 305 mm (12 palců), umístěných ve čtyřech dvoudělových věžích. Sekundární výzbroj tvořilo dvanáct 127mm (5 palců) děl a šest 76mm protiletadlových kanónů, které zvyšovaly její obranné schopnosti. Síla a výkonnost této výzbroje ji činila respektovanou silou v námořních bitvách té doby.

Během první světové války USS North Dakota podnikala hlídkování a eskortovala konvoje přes Atlantik, aby ochránila obchodní lodě před německými ponorkami. Po válce sloužila jako cvičná loď a v roce 1923 byla vyřazena ze služby. I když byla USS North Dakota v aktivní službě relativně krátce, její účast v klíčových událostech první světové války ji zanechala v paměti jako důležitý prvek amerického námořnictva té doby.

Výzbroj USS North Dakota (BB-29)

USS North Dakota (BB-29) byla vybavena impozantní výzbrojí, která jí poskytovala vysokou palebnou sílu a obranné schopnosti. Zde je přehled hlavní výzbroje této lodě:

 1. Hlavní děla: USS North Dakota nesla deset 305mm (12 palců) děl, umístěných ve čtyřech dvoudělových věžích. Tato těžká děla byla hlavním palebným nástrojem lodi pro ničení velkých námořních cílů na velké vzdálenosti.
 2. Sekundární děla: Kromě hlavních děl byla USS North Dakota vybavena dvanácti 127mm (5 palců) děly. Tyto kanóny byly umístěny v kasematách, což poskytovalo lodi obrannou palbu proti menším lodím a letadlům.
 3. Protiletadlová výzbroj: Loď byla rovněž vybavena šesti 76mm protiletadlovými kanóny, které sloužily k obraně proti leteckým útokům.

Tato výzbroj činila z USS North Dakota respektovanou a efektivní bitevní loď, schopnou úspěšně se zapojit do různých bojových situací a operací. Její palebná síla a obranné schopnosti jí zajistily významné místo v americkém námořnictvu na počátku 20. století.

Parametry USS North Dakota (BB-29)

Zde jsou klíčové parametry bitevní lodě USS North Dakota (BB-29):

 1. Dislokace: Standardní: přibližně 20 000 tun, Plně naložená: přibližně 20 258 tun
 2. Délka: 146,1 metru
 3. Šířka: 24,4 metru
 4. Ponor: Přibližně 8,3 metru
 5. Pohon: Čtyři parní turbíny, osm kotlů Babcock & Wilcox, čtyři hřídele
 6. Výkon pohonu: Přibližně 28 000 kW (37 500 hp)
 7. Rychlost: Přibližně 21 uzlů (39 km/h)
 8. Dosah: Přibližně 8 000 námořních mil při rychlosti 10 uzlů
 9. Posádka: Standardně kolem 1 001 mužů, během války mohla být posádka zvýšena na 1 068 mužů
 10. Výzbroj: Deset 305mm děl ve čtyřech dvoudělových věžích, dvanáct 127mm děl, šest 76mm protiletadlových kanónů.

Tyto parametry činily z USS North Dakota významnou a efektivní bitevní loď, která byla schopna plnit různé úkoly v rámci amerického námořnictva. Její robustní konstrukce, výzbroj a pohon jí poskytovaly vysokou palebnou sílu a obranné schopnosti, což bylo klíčové pro úspěch během bojových operací.

USS North Dakota in Malta