USS Washington (BB-47)

USS Washington (BB-47)

USS Washington (BB-47) byl bitevní loď třídy Colorado sloužící v americkém námořnictvu. Objednána byla v roce 1916 a dokončena v roce 1921. Tato bitevní loď měla významnou úlohu ve 20. a 30. letech 20. století, přičemž sloužila během mírových misí a cvičení. Navzdory tomu, že byla původně pojmenována USS Washington, bylo její jméno změněno na USS Colorado v roce 1921, aby uvolnilo jméno pro novou třídu bitevních lodí.

USS Washington byla vybavena dvanácti 406mm děly a mohla dosahovat rychlosti až 21 uzlů. Tato loď měla silnou obranu a byla schopna nést těžký arzenál. Během své služby USS Washington podnikla několik cest po celém světě a zúčastnila se různých cvičení a operací. Nicméně, její aktivní služba byla poměrně krátká a byla vyřazena ze služby v roce 1947, poté co byla odstavena již v roce 1927 v rámci snižování nákladů na obranu. Po vyřazení byla loď prodána do šrotu a její kovové díly byly recyklovány. USS Washington představovala důležitý symbol síly a moci amerického námořnictva během období mezi světovými válkami.

Výzbroj USS Washington (BB-47)

USS Washington (BB-47) byla bitevní loď třídy Colorado, která měla robustní výzbroj odpovídající svému klasifikaci jako hlavní válečná jednotka. Její výzbroj zahrnovala:

  1. Dvanáct 406mm/45 kanónů Mk 5: Hlavní děla USS Washington byla umístěna ve třech věžích – dvě přední věže a jedna zadní věž. Tyto děla měla velký dostřel a vysokou účinnost při bombardování pozemních cílů i plavidel.
  2. Dvacet 127mm/51 kanónů Mk 7: Loď byla vybavena sekundární baterií menších děl, která sloužila k obraně proti menším plavidlům, letadlům a pobřežním cílům.
  3. Čtyři 76mm protiletadlové kanóny: K ochraně proti leteckým hrozbám byla na USS Washington instalována protiletadlová výzbroj, která zahrnovala čtyři 76mm kanóny.
  4. Šestnáct 533mm torpédometů: Loď byla vybavena také torpédomety pro vypouštění torpéd, což zvyšovalo její bojovou flexibilitu a schopnost útoku proti námořním cílům.

Parametry USS Washington (BB-47)

USS Washington (BB-47), jakožto bitevní loď třídy Colorado, měla několik klíčových parametrů, které ji činily významnou silou v americkém námořnictvu své doby:

  1. Displacment: USS Washington měla standardní výtlak kolem 32 000 tun a plný výtlak kolem 33 300 tun. Tento parametr udává hmotnost lodě včetně nákladu, paliva, posádky a vybavení.
  2. Délka: Délka této bitevní lodě dosahovala přibližně 190 metrů (621 stop), což ji řadilo mezi středně velké bitevní lodě.
  3. Šířka: Šířka USS Washington byla přibližně 29,7 metru (97 stop), což ji činilo poměrně širokou lodí, což zvyšovalo její stabilitu a prostornost uvnitř.
  4. Pohon: Loď byla vybavena čtyřmi parními turbínami, které poháněly čtyři lodní šrouby. Tyto turbíny dávaly lodi dostatečný výkon, aby dosáhla maximální rychlosti kolem 21 uzlů.
  5. Posádka: USS Washington měla posádku tvořenou přibližně 1200 až 1300 námořníky a důstojníky, kteří se starali o provoz a údržbu lodi a plnili bojové úkoly.

Tyto parametry ukazují, že USS Washington byla dobře vybavená a výkonná bitevní loď, schopná konkurovat ostatním lodím své doby a plnit své vojenské povinnosti na moři.

Colorado illustration