Boeing YB-40 Flying Fortress

Boeing YB-40 Flying Fortress

Boeing YB-40 Flying Fortress byl těžce vyzbrojená varianta slavného bombardéru B-17 Flying Fortress, vyvinutá během druhé světové války pro podporu bombardovacích misí nad Evropou. YB-40 byl navržen jako prostředek k ochraně standardních B-17 před nepřátelskými stíhačkami během dlouhých bombardovacích misí nad Německem. Letoun byl vybaven množstvím kulometů, které měly poskytnout ochranu proti nepřátelským letounům, a to jak ze zadní střelecké věže, tak i z dalších umístění po celém letounu.

Jednou z hlavních výhod YB-40 byla jeho schopnost poskytovat podporu a ochranu standardním B-17 během jejich útoků na strategické cíle v Německu. Díky silné výzbroji a odolné konstrukci byl YB-40 schopen přežít mnoho nepřátelských útoků a poskytnout důležitou podporu spojeneckým bombardérům. Nicméně, jeho těžká výzbroj a přídavné vybavení snižovaly jeho operační dosah a omezovaly jeho schopnost nést strategické náklady bomb.

I přesto, že Boeing YB-40 byl technologicky pokročilý letoun s významnými obrannými schopnostmi, jeho nasazení v boji bylo omezené. Bylo vyvinuto jen malé množství těchto letounů a nebyl úplně úspěšný ve své roli, což vedlo k omezenému nasazení a následnému stažení z operační služby. Nicméně, YB-40 představoval důležitý krok v rozvoji letecké obrany a poskytl cenné poznatky pro budoucí generace obranných letounů.

Parametry Boeing YB-40 Flying Fortress

Boeing YB-40 Flying Fortress byl těžce vyzbrojený letoun vyvinutý z modelu B-17 Flying Fortress. Zde jsou některé z jeho hlavních parametrů:

  1. Délka: YB-40 měřil přibližně 22,8 metru (75 stop), což bylo podobné délce standardního modelu B-17.
  2. Rozpětí křídel: Rozpětí křídel YB-40 bylo kolem 31,6 metru (103 stop), což poskytovalo letounu stabilitu a nosnost.
  3. Maximální vzletová hmotnost: Těžká výzbroj a další přídavné vybavení zvyšovaly maximální vzletovou hmotnost YB-40 na přibližně 30 000 liber (přes 13 600 kg).
  4. Maximální rychlost: YB-40 dosahoval maximální rychlosti kolem 287 km/h (178 mph), což bylo podobné jako u standardního modelu B-17.
  5. Dosah: S ohledem na těžké vybavení a přídavné palivové nádrže měl YB-40 omezený dosah, typicky kolem 1 600 kilometrů (1 000 mil).
  6. Výzbroj: Letoun byl vybaven množstvím kulometů .50 kalibru, včetně střeleckých věží na horní a ocasní části letounu, což mu poskytovalo silnou obrannou sílu proti nepřátelským letounům.

Tyto parametry představují Boeing YB-40 jako těžce vyzbrojený a speciálně upravený letoun pro ochranu bombardérů B-17 během druhé světové války.

Výzbroj Boeing YB-40 Flying Fortress

Boeing YB-40 Flying Fortress byl těžce vyzbrojený letoun, vyvinutý pro ochranu bombardérů B-17 Flying Fortress při jejich misích nad Evropou během druhé světové války. Zde je přehled jeho výzbroje:

  1. Kulomety M2 Browning: YB-40 byl vybaven několika kulomety ráže .50 kalibru, umístěnými v různých střeleckých pozicích po celém letounu. To zahrnovalo kulomety ve střeleckých věžích na horní a ocasní části letounu, které umožňovaly pokrytí různých směrů útoku.
  2. Počet kulometů: Celkový počet kulometů na YB-40 se lišil v závislosti na konkrétní variantě a konfiguraci letounu. Obvykle byly instalovány kulomety na horní, spodní a ocasní střelecké věže, s možností dalších kulometů v bočních střílnách.
  3. Ochranné vybavení: Kromě kulometů měl YB-40 také ochranné vybavení, jako byly pancéřové pláty chránící posádku před palbou z nepřátelských letounů.
  4. Bomby a bombometný ústrojí: Základní účel YB-40 byl ochrana bombardérů B-17, a proto nebyl primárně určen k útoku na pozemní cíle. Nicméně, v některých případech mohl nést i bombometný ústrojí a účastnit se útoků na strategické cíle.

Tato výzbroj a ochranné vybavení poskytovala YB-40 důležitou podporu a ochranu bombardérů B-17 během jejich náročných misí nad Německem během druhé světové války.

Boeing-Lockheed Vega B-40