Burj Khalifa

Burj Khalifa

Burj Khalifa, ikonická stavba v Dubaji, Spojené arabské emiráty, dominuje panoramatu města svou úžasnou výškou. S ohromujícími 828 metry se jedná o nejvyšší budovu na světě, symbolizující technologický pokrok a architektonickou vizi. Dokončená v roce 2010, tato moderní stavba slouží jako centrum obchodu, kultury a turismu, přitahující návštěvníky z celého světa, kteří touží obdivovat její impozantní krásu.

Navštívení Burj Khalifa je zážitkem, který nezapomenete. Výtahy vás dopraví na vyhlídkové patro ve výšce 555 metrů, odkud si můžete vychutnat nádherný pohled na město a jeho okolí. S panorama otevřeným do všech směrů se můžete kochat mrakodrapy, pouští a Perským zálivem, což poskytuje nezapomenutelný pocit vznešenosti a volnosti.

Burj Khalifa není pouze architektonickým divem, ale také inženýrským triumfem. Jakožto technický marvel, budova zahrnuje inovativní systémy včetně vysokorychlostních výtahů, úsporných technologií a bezpečnostních opatření, která zajišťují bezpečnost a pohodlí návštěvníků. S jeho elegantním designem, významem a nádhernými panoramatickými výhledy si Burj Khalifa zaslouží své místo jako jedno z nejvýznamnějších stavebních děl moderní doby.

Parametry Burj Khalifa

Burj Khalifa je impozantní stavba s mnoha pozoruhodnými parametry:

 1. Výška: Burj Khalifa je nejvyšší budovou na světě s výškou 828 metrů (2 717 stop).
 2. Počet podlaží: Celkem má 163 podlaží nad zemí.
 3. Výška vyhlídkového patra: Nejvyšší vyhlídkové patro je ve výšce 555 metrů (1 821 stop).
 4. Výška antén: Na vrcholu budovy se nacházejí antény, které dodávají budově další výšku, celková výška včetně antén je 829,8 metrů (2 722 stopy).
 5. Celková plocha: Celková plocha všech podlaží dosahuje 309 473 metrů čtverečních (3 331 100 čtverečních stop).
 6. Hmotnost: Celková hmotnost Burj Khalifa je odhadována na 500 000 tun (1 100 000 000 liber).
 7. Použité materiály: Při výstavbě bylo použito přibližně 330 000 kubických metrů betonu a 39 000 tun oceli.
 8. Výtahy: Budova je vybavena 57 výtahy, z nichž některé jsou nejrychlejšími výtahy na světě s rychlostí přes 35 km/h (22 mph).
 9. Design: Architektonický design Burj Khalifa je inspirován květem pustinie Hymenocallis, který připomíná stylizovaný okvětní plátek.
 10. Spotřeba vody: Budova má vlastní systém recyklace vody, který zajišťuje efektivní využití vody v celém komplexu.
 11. Náklady na výstavbu: Odhaduje se, že náklady na výstavbu Burj Khalifa dosáhly přibližně 1,5 miliardy USD.

Tyto parametry dělají z Burj Khalifa nejen architektonický zázrak, ale také jednu z nejvýznamnějších a nejimpresivnějších staveb moderního světa.

Poloha Burj Khalifa

Burj Khalifa se nachází v Dubaji, Spojené arabské emiráty, a je nejvyšší budovou na světě. Své impozantní výšky dosahuje díky svým 828 metrům, což z něj činí nepřehlédnutelný symbol moderní architektury a technologického pokroku. Budova se nachází v centru Dubaje na rozsáhlém komplexu známém jako Downtown Dubai, který zahrnuje i další ikonické budovy a atrakce, jako je obchodní centrum Dubai Mall a fontány Dubai Fountain. Díky své výšce nabízí Burj Khalifa ohromující výhled na město a poušť, což přitahuje miliony návštěvníků z celého světa každý rok. Je to nejen architektonický zázrak, ale také místo, které zanechává nezapomenutelný dojem na každého, kdo se rozhodne navštívit tuto moderní ikonu.

Burj Dubai 001