Lockheed AH-56 Cheyenne

Lockheed AH-56 Cheyenne

Lockheed AH-56 Cheyenne byl americký vrtulník vyvinutý v 60. letech 20. století společností Lockheed pro armádu Spojených států. Tento vrtulník byl navržen jako těžký útočný vrtulník s vysokou rychlostí a obratností, který měl poskytnout podporu pozemním jednotkám a provádět průzkumné a eskortní mise. Své jméno Cheyenne dostal po indiánském kmeni, aby reflektoval svou sílu a odhodlání.

AH-56 Cheyenne byl významný svou pokročilou technologií a výkonnými vlastnostmi. Měl pevný dvojité rotorové systémy, což mu umožňovalo dosahovat vysokých rychlostí a zároveň udržovat stabilitu a obratnost. Byl vybaven širokým arzenálem zbraní, včetně kulometů, raket a protitankových řízených střel, což mu umožňovalo efektivně plnit různé úkoly na bojišti.

Navzdory svému pokroku a slibnému potenciálu však projekt AH-56 Cheyenne nakonec nebyl úspěšný. Byly zaznamenány technické problémy a náklady na vývoj významně přesáhly původní odhady. Nakonec byl program zrušen v roce 1972, přičemž armáda přešla k jiným typům vrtulníků, jako jsou například AH-1 Cobra a AH-64 Apache.

Parametry Lockheed AH-56 Cheyenne

Lockheed AH-56 Cheyenne, těžký útočný vrtulník vyvinutý společností Lockheed, měl následující parametry:

  1. Posádka: Dvoučlenná posádka, zahrnující pilota a operačního důstojníka.
  2. Rozpětí rotoru: Přibližně 14,6 metru.
  3. Délka: Asi 17 metrů.
  4. Výška: Přibližně 4,6 metru.
  5. Maximální vzletová hmotnost: Odhadovaná na 11 340 kg.
  6. Maximální rychlost: Přibližně 333 km/h (207 mph).
  7. Dolet: Zhruba 537 km (334 mil) bez přídavných palivových nádrží.
  8. Výzbroj: Zahrnovala různé kombinace zbraní, jako byly 7,62mm kulomety, raketnice pro neřízené rakety a možná protitankové řízené střely.

Tato specifikace poskytuje obecný přehled o rozměrech, výkonu a výzbroji Lockheed AH-56 Cheyenne.

Lockheed AH-56 Cheyenne