USS Delaware (BB-28)

USS Delaware BB-28

USS Delaware (BB-28) byla bitevní loď postavený pro americké námořnictvo na počátku 20. století. Byla to druhá loď této třídy, která byla slavná pro svou robustní stavbu a výkonné dělové baterie. Delaware byl dokončen v roce 1910 a stal se součástí Atlantické flotily Spojených států, kde sloužila po většinu své aktivní kariéry.

USS Delaware hrála důležitou roli během první světové války, kdy podnikla eskortní a cvičné mise v Atlantiku. Po válce byla přeřazena do rezervy a později byl v roce 1924 vyřazena ze služby. Poté byla loď používána jako cvičný cíl až do svého potopení v roce 1924. Dnes je vrak USS Delaware (BB-28) oblíbeným místem pro potápěče, kteří se chtějí ponořit do historie a prozkoumat zbytky tohoto impozantního válečného plavidla.

USS Delaware představovala významnou část historie amerického námořnictva na počátku 20. století a jeho služba během první světové války ukázala jeho schopnost a odvahu v době mezinárodního konfliktu. I když byla lodí poměrně krátké služby, její dědictví je stále živé díky zájmu o historii a námořnictvo, které přetrvává dodnes.

Výzbroj USS Delaware (BB-28)

USS Delaware (BB-28) byla vybavena impozantní výzbrojí, která z ní činila mocné bitevní plavidlo své doby. Její hlavní výzbroj tvořilo deset 305mm děl v pěti věžích, které byly umístěny po dvou na přídi a zbylé tři na zádi lodi. Tyto dělové baterie měly dostřel až 22 kilometrů a byly schopny ničit nebo vážně poškodit nepřátelské lodě na velké vzdálenosti.

Kromě hlavních děl byla USS Delaware také vybavena sekundární výzbrojí skládající se z čtrnácti 127mm děl, která byla umístěna v kasematách po obou stranách trupu lodi. Tyto kanóny poskytovaly ochranu proti menším lodím, torpédovým člunům a letadlům. Loď také nesla dva tři 76mm protiletadlové kanóny a čtyři 533mm torpédomety, což rozšířilo její palebnou sílu a obranné schopnosti v různých bojových situacích.

Celkově vzato, výzbroj USS Delaware byla respektovaná pro svou sílu a účinnost, což z něj činilo důležitý prvek americké flotily na začátku 20. století.

Parametry USS Delaware (BB-28)

USS Delaware (BB-28) byla bitevní loď amerického námořnictva, která byla postaven na počátku 20. století. Zde jsou hlavní parametry této lodě:

  • Dislokace: USS Delaware měl standardní dislokaci kolem 20 380 tun a plně naložen byl těžký přibližně 22 000 tun.
  • Rozměry: Loď měla délku přibližně 146 metrů, šířku 24 metrů a ponor asi 8 metrů.
  • Pohon: Jeho pohon zajišťovaly čtyři parní turbíny s čtyřmi kotly, které poháněly čtyři lodní šrouby. To mu umožňovalo dosáhnout rychlosti až 21 uzlů (přibližně 39 km/h).
  • Posádka: USS Delaware měl posádku asi 933 mužů, včetně důstojníků a námořníků.
  • Pancéřování: Loď byla pancéřována, aby poskytovala ochranu proti nepřátelským útokům. Měla pancéřování tloušťky až 280 mm na klíčových místech, jako byla pancéřová pásnice a pancéřová věž.

Delaware (BB28). Starboard bow, Guantanamo Bay, 01-01-1920 - NARA - 512950