USS Tennessee (BB-43)

USS Tennessee (BB-43)

USS Tennessee (BB-43) byla bitevní loď třídy Tennessee sloužící v United States Navy během 20. století. Její stavba byla zahájena v roce 1917 v loděnicích New York Shipbuilding Corporation v Camden, New Jersey, a loď byla spuštěna na vodu 30. dubna 1919. USS Tennessee byla oficiálně přijata do služby 3. června 1920. Loď byla pojmenována po státě Tennessee.

Třída Tennessee byla navržena jako modernizovaná verze předchozí třídy New Mexico s vylepšeným pancéřováním a dalšími úpravami. Hlavní výzbroj USS Tennessee tvořily čtyři dělové věže s celkem dvanácti kanóny ráže 356 mm (14 palců). Loď byla také vybavena sekundární výzbrojí, která zahrnovala šestnáct 127mm (5palcových) děl a čtyři 76mm (3palcové) protiletadlové kanóny.

Během své služby USS Tennessee prošla několika modernizacemi a úpravami, aby zůstala schopná plnit své bojové úkoly v průběhu času. Loď se zúčastnila bojů druhé světové války, kde se účastnila operací v Tichomoří, včetně bitvy u Okinawy. USS Tennessee byla také přítomna při japonské kapitulaci v září 1945. Po válce sloužila jako cvičná loď a byla nakonec vyřazena ze služby v roce 1947. Její bohatá historie ji činí významným symbolem amerického námořnictva.

Výzbroj USS Tennessee (BB-43)

USS Tennessee (BB-43) byla vybavena výzbrojí, která jí poskytovala vysokou palebnou sílu a obranné schopnosti během své služby v United States Navy. Hlavní výzbroj tvořily čtyři dělové věže s celkem dvanácti kanóny ráže 356 mm (14 palců). Tyto obří kanóny byly umístěny po dvou věžích na přídi a zádi lodi a poskytovaly USS Tennessee výraznou palebnou sílu, která jí umožňovala efektivně podporovat pozemní operace a vést dělostřelecké souboje s nepřátelskými loděmi na moři.

Kromě hlavního dělostřelectva měla USS Tennessee také sekundární výzbroj, která zahrnovala šestnáct děl ráže 127 mm (5 palců). Tato menší děla byla umístěna po obvodu lodi a sloužila především k obraně proti menším lodím, torpédoborcům a letounům. Dále byla loď vybavena čtyřmi 76mm (3palcovými) protiletadlovými kanóny, které poskytovaly obranu proti vzdušným útokům.

Celkově byla výzbroj USS Tennessee navržena tak, aby poskytovala loď maximální palebnou sílu a obranné schopnosti ve prospěch amerického námořnictva.

Parametry USS Tennessee (BB-43)

USS Tennessee (BB-43) byla významnou bitevní lodí, která disponovala několika klíčovými parametry:

  1. Displacement: Loď měla standardní výtlak přibližně 32 300 tun a plný výtlak přibližně 33 190 tun. Tato hmotnost zahrnovala celkovou váhu lodi včetně výzbroje, paliva, posádky a dalšího vybavení.
  2. Délka: Celková délka USS Tennessee činila 190,2 metrů (624 stop). Tato délka zahrnovala příď, záď a celkovou délku trupu lodi.
  3. Šířka: Šířka lodi byla přibližně 29,7 metrů (97 stop). Tato šířka určovala maximální šířku trupu lodě z boku.
  4. Ponor: USS Tennessee měla ponor přibližně 9,2 metru (30 stop). Tato hodnota určovala hloubku, do které se ponor lodě dostal pod hladinu moře.
  5. Rychlost: Loď byla poháněna parními turbínami, které jí umožňovaly dosahovat maximální rychlosti přibližně 21 uzlů (39 km/h).
  6. Posádka: Standardní posádka lodi čítala přibližně 1 083 mužů, včetně důstojníků a námořníků, kteří obsluhovali a udržovali různé systémy a vybavení lodi.

Tyto parametry poskytovaly USS Tennessee solidní základ pro plnění svých bojových úkolů a zařadily ji mezi významné lodě amerického námořnictva během první poloviny 20. století.

 

USS Tennessee BB43