USS California (BB-44)

USS California BB-44

USS California (BB-44) byla bitevní loď třídy Tennessee sloužící v United States Navy během 20. století. Její stavba začala v roce 1916 v loděnicích Mare Island Naval Shipyard v Kalifornii a loď byla spuštěna na vodu 20. listopadu 1919. USS California byla oficiálně přijata do služby 10. srpna 1921. Byla pojmenována po státě Kalifornie.

Třída Tennessee, do které USS California patřila, byla navržena jako modernizovaná verze předchozí třídy New Mexico, s vylepšeným pancéřováním a dalšími úpravami. Hlavní výzbroj USS California tvořily čtyři dělové věže s celkem dvanácti kanóny ráže 356 mm (14 palců). Loď měla také sekundární výzbroj, která zahrnovala šestnáct 127mm (5palcových) děl a dvacet dva 12,7mm (0,5palcových) protiletadlových kulometů.

Během své služby USS California prošla několika modernizacemi, včetně instalace lepšího protiletadlového a protiponorkového vybavení. Loď se zúčastnila bojů druhé světové války, kde podnikla operační akce v Tichomoří. Byla poškozena během útoku na Pearl Harbor a následně podstoupila rozsáhlé opravy. USS California se účastnila důležitých bitev jako bitva o Guadalcanal a bitva u Leyte Gulf. Po válce byla loď nasazena při operacích okupace Japonska a později sloužila v korejské válce. USS California byla vyřazena ze služby v roce 1959 a později sešrotována. Její bohatá historie ji činí významným symbolem amerického námořnictva.

Výzbroj USS California (BB-44)

USS California (BB-44) byla vybavena výzbrojí, která jí poskytovala vysokou palebnou sílu a obranné schopnosti během své služby v United States Navy. Hlavní výzbroj tvořily čtyři dělové věže s celkem dvanácti kanóny ráže 356 mm (14 palců). Tyto obří kanóny byly umístěny po dvou věžích na přídi a zádi lodi a poskytovaly USS California výraznou palebnou sílu, která jí umožňovala efektivně podporovat pozemní operace a vést dělostřelecké souboje s nepřátelskými loděmi na moři.

Kromě hlavního dělostřelectva měla USS California také sekundární výzbroj, která zahrnovala šestnáct děl ráže 127 mm (5 palců). Tato menší děla byla umístěna po obvodu lodi a sloužila především k obraně proti menším lodím, torpédoborcům a letounům. Dále byla vybavena protiletadlovou obranou, kterou tvořilo dvacet dva 12,7mm (0,5 palcových) protiletadlových kulometů, které poskytovaly obranu proti vzdušným útokům.

Celkově byla výzbroj USS California pečlivě navržena a vyvážena tak, aby loď byla schopna účinně plnit své bojové úkoly v rámci operací amerického námořnictva, a to jak při podpoře pozemních sil, tak při obraně proti nepřátelským útokům ze vzduchu a moře.

Parametry USS California (BB-44)

USS California (BB-44) byla významnou bitevní lodí, která disponovala několika klíčovými parametry:

  1. Displacement: Loď měla standardní výtlak přibližně 32 300 tun a plný výtlak přibližně 37 970 tun. Tato hmotnost zahrnovala celkovou váhu lodi včetně výzbroje, paliva, posádky a dalšího vybavení.
  2. Délka: Celková délka USS California činila 190,2 metrů (624 stop). Tato délka zahrnovala příď, záď a celkovou délku trupu lodi.
  3. Šířka: Šířka lodi byla přibližně 29,7 metrů (97 stop). Tato šířka určovala maximální šířku trupu lodě z boku.
  4. Ponor: USS California měla ponor přibližně 8,7 metru (28 stop a 7 palců). Tato hodnota určovala hloubku, do které se ponor lodě dostal pod hladinu moře.
  5. Rychlost: Loď byla poháněna parními turbínami, které jí umožňovaly dosahovat maximální rychlosti přibližně 21 uzlů (39 km/h).
  6. Posádka: Standardní posádka lodi čítala přibližně 1 083 mužů, včetně důstojníků a námořníků, kteří obsluhovali a udržovali různé systémy a vybavení lodi.

Tyto parametry daly USS California solidní základ pro plnění svých bojových úkolů a zařadily ji mezi významné lodě amerického námořnictva v první polovině 20. století.

 

USS California (BB-44) - NH 61483