USS Colorado (BB-45)

USS Colorado BB-45

USS Colorado (BB-45) byla bitevní loď třídy Colorado sloužící ve službách United States Navy během 20. století. Její stavba začala v roce 1917 v loděnicích New York Shipbuilding Corporation, ale kvůli první světové válce byla stavba odložena až do roku 1919. Loď byla nakonec spuštěna na vodu 22. března 1921 a oficiálně přijata do služby 30. srpna 1923. USS Colorado byla pojmenována po státě Colorado.

Jako součást třídy Colorado byla USS Colorado vybavena silným pancéřováním a výkonnými děly, což jí poskytovalo schopnost efektivně se zapojit do dělostřeleckých soubojů na moři. Její hlavní výzbroj tvořilo osm dělových věží s kanóny ráže 406 mm (16 palců). Měla také sekundární výzbroj, kterou tvořilo dvanáct 127mm (5palcových) děl a šest 76mm (3palcových) protiletadlových kanónů.

Během své služby USS Colorado prošla několika modernizacemi, včetně instalace lepšího protiletadlového obranného vybavení a modernizace radarových systémů. Loď se účastnila bojů druhé světové války, kde podnikala operační akce v Pacifiku. Po válce byla USS Colorado aktivně zapojena do operací okupace Japonska a později byla nasazena v korejské válce. USS Colorado byla vyřazena ze služby v roce 1947 a nakonec sešrotována v roce 1959. Její bohatá služební historie jí zajistila místo jako významný symbol amerického námořnictva.

Výzbroj USS Colorado (BB-45)

USS Colorado (BB-45), bitevní loď třídy Colorado, disponovala robustní výzbrojí, která jí poskytovala vysokou palebnou sílu a schopnost efektivně vést dělostřelecké souboje na moři. Hlavní výzbroj tvořilo osm dělových věží s celkem osmi kanóny ráže 406 mm (16 palců). Tyto obří kanóny poskytovaly USS Colorado výraznou palebnou sílu a dosah, čímž byla loď schopna účinně podporovat pozemní operace a vést dělostřelecké souboje s nepřátelskými loděmi.

Kromě hlavního dělostřelectva měla USS Colorado také sekundární výzbroj, která zahrnovala dvanáct děl ráže 127 mm (5 palců). Tato menší děla byla umístěna po obvodu lodi a sloužila především k obraně proti menším lodím, torpédoborcům a letounům. Dále měla loď protiletadlovou obranu zajišťovanou šesti 76mm (3palcovými) protiletadlovými kanóny.

Celkově byla výzbroj USS Colorado pečlivě navržena a vyvážena tak, aby loď poskytovala maximální palebnou sílu a obranné schopnosti ve prospěch amerického námořnictva během své služby v první polovině 20. století.

Parametry USS Colorado (BB-45)

USS Colorado (BB-45) byla významnou bitevní lodí, která disponovala několika klíčovými parametry:

  1. Displacment: Loď měla standardní výtlak přibližně 32 600 tun a plný výtlak přibližně 33 590 tun. Tato hmotnost zahrnovala celkovou váhu lodi včetně výzbroje, paliva, posádky a dalšího vybavení.
  2. Délka: Celková délka USS Colorado činila 190,2 metrů (624 stopy). Tato délka zahrnovala příď, záď a celkovou délku trupu lodi.
  3. Šířka: Šířka lodi byla přibližně 29,7 metrů (97 stop). Tato šířka určovala maximální šířku trupu lodě z boku.
  4. Ponor: USS Colorado měla ponor přibližně 9,7 metru (31 stop a 9 palců). Tato hodnota určovala hloubku, do které se ponor lodě dostal pod hladinu moře.
  5. Rychlost: Loď byla poháněna parními turbínami, které jí umožňovaly dosahovat maximální rychlosti přibližně 21 uzlů (39 km/h).
  6. Posádka: Standardní posádka lodi čítala přibližně 1 080 mužů, včetně důstojníků a námořníků, kteří obsluhovali a udržovali různé systémy a vybavení lodi.

Tyto parametry daly USS Colorado solidní základ pro plnění svých bojových úkolů a zařadily ji mezi významné lodě amerického námořnictva v první polovině 20. století.

 

USS Colorado (BB-45) New York 1932