Lockheed JetStar

Lockheed JetStar

Lockheed JetStar byl průkopnickým lehkým osobním a firemním proudovým letounem vyvinutým společností Lockheed Corporation. Poprvé vzlétl v roce 1957 a stal se prvním proudovým letounem, který byl dostupný širokému spektru zákazníků včetně firem a vládních organizací. Své jméno si získal díky inovativnímu designu a vynikající výkonnosti.

JetStar se vyznačoval robustní konstrukcí a schopností letu na dlouhé vzdálenosti. S čtyřmi proudovými motory byl schopen dosáhnout rychlosti přes 800 km/h a dosahoval doletu přibližně 4 000 kilometrů, což mu umožňovalo provádět mezikontinentální lety s minimálními zastávkami. Jeho schopnost přistávat na krátkých a nezpevněných ranvejích mu také umožňovala přistávat na méně obvyklých místech.

JetStar se stal oblíbeným modelem pro firemní a vládní použití, a to díky svému luxusnímu interiéru a schopnosti poskytovat rychlé a pohodlné cestování na velké vzdálenosti. Byl také využíván jako průzkumný a školící letoun vojenskými organizacemi. I přes postupující pokrok v leteckých technologiích si JetStar udržel svou popularitu až do konce své výroby v roce 1978, kdy byl nahrazen modernějšími modely. Nicméně jeho odkaz na letecké průmyslu zůstává, jelikož se jednalo o jeden z prvních letounů svého druhu, který otevřel cestu pro rozvoj lehkých osobních a firemních letadel.

Parametry Lockheed JetStar

Lockheed JetStar byl průkopnickým proudovým lehkým osobním letounem, který vstoupil do služby v 50. letech 20. století. Zde jsou některé klíčové parametry tohoto letadla:

  1. Rozměry: JetStar měl délku přibližně 20 metrů a rozpětí křídel kolem 18 metrů. Jeho výška dosahovala přibližně 7 metrů. Tyto rozměry mu umožňovaly poskytnout prostorný interiér pro cestující a pohodlný let na středně dlouhé a dlouhé vzdálenosti.
  2. Výkon: Letoun byl poháněn čtyřmi proudovými motory, což mu poskytovalo dostatečný tah a výkon pro rychlé a efektivní lety. S touto konfigurací motorů mohl JetStar dosáhnout rychlosti přes 800 km/h a dosahoval doletu přibližně 4 000 kilometrů.
  3. Kapacita: Standardní konfigurace JetStaru umožňovala přepravu až 10 až 13 cestujících včetně posádky v závislosti na uspořádání interiéru. Jeho prostorný interiér nabízel luxusní vybavení a pohodlí pro cestující.
  4. Dolet: Díky svým výkonným motorům a efektivní aerodynamice byl JetStar schopen provádět středně až dlouhé lety s minimálními zastávkami. Dosahoval doletu kolem 4 000 kilometrů, což mu umožňovalo pokrýt vzdálenosti mezi kontinenty s relativní lehkostí.
  5. Maximální vzletová hmotnost: JetStar měl schopnost vzít na palubu až 14 tun nákladu a paliva, což mu poskytovalo dostatečnou flexibilitu pro různé letové mise a přepravu cestujících a nákladu.

Tyto parametry dělaly z Lockheed JetStaru jednoho z předních lehkých osobních letounů své doby a přispěly k jeho úspěchu a popularitě.

 

A IRIAF Lockheed JetStar