USS Alabama BB-8

USS Alabama (BB-8)

USS Alabama (BB-8) byla bitevní loď amerického námořnictva, která sloužila na přelomu 19. a 20. století. Byla postavena v loděnici William Cramp & Sons v roce 1896 a začala sloužit v americkém námořnictvu v roce 1900. Loď byla pojmenována po státu Alabama a byla považována za jednu z nejvýznamnějších bitevních lodí své doby.

USS Alabama byla vybavena impozantní výzbrojí, včetně čtyř dvojitých věží s 13palcovými děly, která poskytovala silnou palebnou moc a umožňovala účinný útok na pozemní cíle i jiné lodě. Dále nesla osm 8palcových děl jako sekundární výzbroj a řadu lehkých děl, včetně 5- a 6palcových kanónů, určených k obraně proti menším plavidlům a letadlům.

Během své služby USS Alabama sloužila v Atlantiku a Karibiku, podílela se na různých cvičeních a manévrech a posilovala vojenskou přítomnost Spojených států v regionu. V průběhu první světové války byla nasazena jako součást britské Grand Fleet v Severním moři a účastnila se ochrany konvojů a hlídkových misí. Po válce byla loď vyřazena ze služby v roce 1920 a později sešrotována. Její služba představovala důležitý prvek v historii amerického námořnictva a ukázala schopnost USA udržovat silnou námořní přítomnost ve světě.

Výzbroj USS Alabama (BB-8)

Výzbroj USS Alabama (BB-8) zahrnovala následující:

  1. Hlavní děla: Čtyři dvojhlavňové věže s 13palcovými děly typu Mark 3. Tato děla byla umístěna ve dvou věžích na přídi a dvou na zádi lodi a poskytovala silnou palebnou sílu pro útok na pozemní cíle a lodě v rámci flotily.
  2. Sekundární děla: Loď nesla osm 8palcových děl, umístěných v kazematách na bocích trupu. Tato děla sloužila jako sekundární výzbroj pro útok na menší lodě a podporu pozemních operací.
  3. Lehká výzbroj: Kromě hlavních a sekundárních děl nesla Alabama také lehkou výzbroj, včetně 18 5palcových děl a 12 6liberních děl. Tyto kanóny byly určeny k obraně proti menším plavidlům, letadlům a protivníkovým torpédovým útokům.

Tato výzbroj poskytovala USS Alabama široké možnosti boje proti různorodým hrozbám a umožňovala jí plnit různé role v rámci amerického námořnictva, včetně obrany konvojů, útoku na nepřátelské pozice a podpory pozemních operací.

Parametry USS Alabama (BB-8)

Parametry USS Alabama (BB-8) zahrnovaly:

  1. Dislokace: Standardní dislokace lodi byla přibližně 11 540 tun, zatímco plně naložená dislokace dosahovala kolem 12 100 tun.
  2. Rozměry: Délka lodi byla přibližně 109,7 metru, šířka dosahovala 21,6 metru a ponor byl kolem 7,8 metru.
  3. Pohon: Loď byla vybavena parními stroji s celkovým výkonem 16 000 indikovaných koňských sil, které poháněly čtyři lodní šrouby.
  4. Rychlost: Maximální rychlost lodi dosahovala přibližně 16 uzlů (asi 30 km/h).
  5. Dosah: Při ekonomické rychlosti mohla Alabama plout až 5 000 námořních mil.
  6. Posádka: Standardní posádka lodi čítala přibližně 536 mužů, včetně důstojníků a námořníků.

Tyto parametry dávaly USS Alabama významné operační možnosti a umožňovaly jí efektivně plnit své úkoly v rámci amerického námořnictva, včetně ochrany konvojů, útoků na nepřátelské pozice a podpory pozemních operací.

 

USS Alabama (BB-8) 1912