USS Wisconsin BB-9

USS Wisconsin (BB-9)

USS Wisconsin (BB-9) byla bitevní loď amerického námořnictva, která se stala součástí floty na přelomu 19. a 20. století. Postavena byla v loděnici Union Iron Works v San Franciscu a začala sloužit v roce 1901. Loď byla pojmenována po státu Wisconsin a byla považována za jednu z největších a nejmocnějších bitevních lodí své doby.

USS Wisconsin byla vybavena impozantní výzbrojí, včetně čtyř dvojitých věží s 12palcovými děly a osmi jednohlavňovými věžemi s 8palcovými děly. Tato výzbroj poskytovala lodi silnou palebnou sílu a umožňovala účinný útok na pozemní cíle i jiné lodě ve flotile. Dále nesla řadu lehkých děl pro obranu proti menším plavidlům a letadlům.

Během své služby USS Wisconsin sloužila v Atlantském oceánu a v Karibiku, podílela se na různých cvičeních a manévrech a posilovala vojenskou přítomnost Spojených států v regionu. V průběhu první světové války byla nasazena jako součást britské Grand Fleet v Severním moři a účastnila se ochrany konvojů a hlídkových misí. Po válce byla loď vyřazena ze služby v roce 1920 a později sešrotována. Její služba představovala důležitý prvek v historii amerického námořnictva a ukázala schopnost USA udržovat silnou námořní přítomnost ve světě.

Výzbroj USS Wisconsin (BB-9)

Výzbroj USS Wisconsin (BB-9) zahrnovala následující:

  1. Hlavní děla: Čtyři dvojhlavňové věže s 12palcovými děly, která poskytovala silnou palebnou moc a byla určena k útoku na pozemní cíle a lodě ve flotile.
  2. Sekundární děla: Loď nesla osm jednohlavňových věží s 8palcovými děly, která sloužila jako sekundární výzbroj. Tyto děla byla umístěna na bočních bocích trupu a byla určena k obraně proti menším lodím a torpédovým útokům.
  3. Lehká výzbroj: Kromě hlavních a sekundárních děl nesla Wisconsin také lehkou výzbroj, zahrnující 20 5palcových děl a 4 3liberní kanóny. Tyto kanóny sloužily k obraně proti menším plavidlům, letadlům a protivníkovým torpédovým člunům.

Tato výzbroj poskytovala USS Wisconsin široké možnosti boje proti různorodým hrozbám a umožňovala jí plnit různé role v rámci amerického námořnictva, včetně obrany konvojů, útoku na nepřátelské pozice a podpory pozemních operací.

Parametry USS Wisconsin BB-9

Parametry USS Wisconsin (BB-9) zahrnovaly:

  1. Dislokace: Standardní dislokace lodi byla přibližně 11 560 tun, zatímco plně naložená dislokace dosahovala kolem 12 530 tun.
  2. Rozměry: Délka lodi byla přibližně 110,7 metru, šířka dosahovala 22,2 metru a ponor byl kolem 7,6 metru.
  3. Pohon: Loď byla vybavena parními stroji, které poháněly dva lodní šrouby. Její pohonný systém zahrnoval 8 kotlů a poskytoval výkon kolem 12 500 koňských sil.
  4. Rychlost: Maximální rychlost lodi dosahovala přibližně 17 uzlů (asi 31,5 km/h).
  5. Dosah: Při ekonomické rychlosti mohla USS Wisconsin plout až 5 000 námořních mil.
  6. Posádka: Standardní posádka lodi čítala přibližně 536 mužů, včetně důstojníků a námořníků.

Tyto parametry dávaly USS Wisconsin významné operační možnosti a umožňovaly jí efektivně plnit své úkoly v rámci amerického námořnictva, včetně obrany konvojů, útoku na nepřátelské pozice a podpory pozemních operací.

USS Wisconsin off California, 1901