USS Illinois (BB-65)

USS Illinois (BB-65)

USS Illinois (BB-65) byl plánovaným členem prestižní třídy Iowa bitevních lodí amerického námořnictva. Objednán byl v roce 1940 jako součást rozsáhlého vojenského programu na podporu námořních sil Spojených států během druhé světové války. Plánovaná stavba lodi však byla zrušena v roce 1945, ještě předtím, než byl její trup položen.

Jako součást třídy Iowa měl USS Illinois disponovat impozantními rozměry a bojovou silou. Plánovaný výtlak lodě byl přibližně 45 000 tun v standardním stavu a 57 500 tun při plném naložení. S délkou přes 270 metrů a šířkou kolem 33 metrů by byl tento bitevní obr velkolepou přítomností na moři.

I přes to, že USS Illinois nikdy neopustil koncepční fázi a nebyl nikdy dokončen ani uveden do služby, zůstává důležitou součástí historie amerického námořnictva. Jeho plánovaná existence svědčí o rozmachu amerických námořních sil v období druhé světové války a zároveň ilustruje období transformace, které následovalo po skončení války.

Výzbroj USS Illinois (BB-65)

Plánovaná výzbroj pro USS Illinois (BB-65) byla podobná ostatním lodím třídy Iowa, která zahrnovala impozantní arzenál děl a ostatních bojových systémů. I když loď nikdy nebyla dokončena, měla být vybavena následujícím:

  1. Hlavní dělostřelectvo: Plánovaně čtyři dvojhlavňové věže s kanóny ráže 406 mm (16 palců). Tyto obří kanóny měly dlouhý dostřel a velkou ničivou sílu, což z nich činilo hlavní zbraň pro útok na pozemní i námořní cíle.
  2. Sekundární dělostřelectvo: Deset dvojčat 127mm (5 palců) děl ve jednotlivých střílnách. Tyto dělové věže byly určeny pro ničení menších lodí, letadel a pro podporu pozemních jednotek během vylodění.
  3. Protiletadlová obrana: Plánovaná výzbroj zahrnovala řadu protiletadlových kanónů menšího kalibru, jako byly 40mm a 20mm děla, která byla určena k obraně proti vzdušným hrozbám, včetně letadel a nepřátelských raket.

Tato plánovaná výzbroj měla z USS Illinois činit jednu z nejsilněji ozbrojených bitevních lodí své doby.

Parametry USS Illinois (BB-65)

USS Illinois (BB-65) byla plánovaná bitevní loď třídy Iowa, avšak její stavba byla zrušena ještě předtím, než byl položen trup. Přesto lze poskytnout odhady parametrů, které byly plánovány pro tuto loď:

  1. Displacement (výtlak): Přibližně 45 000 tun (standardní), 57 500 tun (plně naloženo)
  2. Délka: Přibližně 270 m (887 stop)
  3. Šířka: Přibližně 33 m (108 stop)
  4. Pohon: Čtyři turbíny na páru, osm kotlů
  5. Rychlost: Přibližně 33 uzlů (61 km/h)
  6. Posádka: Přibližně 1 921 mužů

Tyto údaje jsou odhady založené na plánovaných parametrech třídy Iowa, do které USS Illinois spadala. Nicméně, vzhledem k tomu, že loď nebyla nikdy dokončena, nelze poskytnout definitivní údaje o jejích parametrech.

USS Illinois BB-65