USS Wisconsin (BB-64)

USS Wisconsin (BB-64)

USS Wisconsin (BB-64) je jednou z legendárních bitevních lodí třídy Iowa amerického námořnictva, která hrála klíčovou roli ve druhé světové válce, Korejské válce a první válce v Perském zálivu. Spuštěna na vodu v roce 1943 a slavnostně uvedena do služby v roce 1944, USS Wisconsin byla jednou z nejvýznamnějších lodí v námořní historii Spojených států.

Svými rozměry a výzbrojí patřila USS Wisconsin mezi nejmohutnější bojové lodě své doby. Měřila přes 270 metrů na délku a kolem 33 metrů na šířku. Její výtlak byl přibližně 45 000 tun ve standardním stavu a 57 500 tun při plném naložení. S čtyřmi dvojitými věžemi vybavenými obřími kanóny ráže 406 mm (16 palců) a dalšími protiletadlovými a protiponorkovými systémy představovala obávanou sílu na moři.

Po druhé světové válce byla USS Wisconsin převedena do rezervy, ale byla znovu aktivována během korejské války a později během první války v Perském zálivu, kde hrála důležitou roli v podpoře spojeneckých operací. Po dlouhé a slavné kariéře byla loď definitivně vyřazena ze služby v roce 1991, ale její památka a odkaz na bojištích zůstávají nezaměnitelné.

Výzbroj USS Wisconsin (BB-64)

USS Wisconsin (BB-64) byla vybavena impozantní výzbrojí, která jí dávala nejen schopnost účinně bojovat proti jakýmkoli hrozbám na moři, ale i na souši či ve vzduchu. Hlavní výzbroj zahrnovala:

  1. Hlavní dělostřelectvo: Čtyři dvojhlavňové věže s kanóny ráže 406 mm (16 palců). Tyto obří kanóny měly dlouhý dostřel a velkou ničivou sílu, což z nich činilo hlavní zbraň pro útok na pozemní i námořní cíle.
  2. Sekundární dělostřelectvo: Deset dvojčat 127mm (5 palců) děl ve jednotlivých střílnách. Tyto dělové věže byly určeny pro ničení menších lodí, letadel a pro podporu pozemních jednotek během vylodění.
  3. Protiletadlová obrana: Protiletadlovou obranu poskytovala řada kanónů menšího kalibru, jako byly 40mm a 20mm děla, která byla určena k obraně proti vzdušným hrozbám, včetně letadel a nepřátelských raket.

Tato vyvážená výzbroj dávala USS Wisconsin vynikající schopnosti v boji na moři a zajišťovala její roli jako jednu z nejsilněji ozbrojených bitevních lodí své doby.

Parametry USS Wisconsin (BB-64)

USS Wisconsin (BB-64) byla bitevní loď třídy Iowa amerického námořnictva, která byla spuštěna na vodu v roce 1943 a slavnostně uvedena do služby v roce 1944. Tato impozantní válečná loď disponovala následujícími parametry:

  1. Displacement (výtlak): Přibližně 45 000 tun (standardní), 57 500 tun (plně naloženo)
  2. Délka: Přibližně 270 m (887 stop)
  3. Šířka: Přibližně 33 m (108 stop)
  4. Pohon: Čtyři turbíny na páru, osm kotlů
  5. Rychlost: Přibližně 33 uzlů (61 km/h)
  6. Posádka: Přibližně 1 921 mužů

Tyto údaje svědčí o velikosti a mohutnosti USS Wisconsin, která byla jednou z nejsilnějších bitevních lodí své doby. S touto kombinací rozměrů, výzbroje a rychlosti byla USS Wisconsin schopna zastávat roli klíčového hráče v mnoha námořních operacích po celém světě.

 

USS Wisconsin (BB-64) underway at sea, circa 1988-1991 (NH 97206-KN)