USS Kentucky (BB-66)

USS Kentucky (BB-66)

USS Kentucky (BB-66) byl plánovanou bitevní lodí třídy Iowa, objednanou americkým námořnictvem v roce 1940. Třída Iowa byla navržena jako odpověď na námořní požadavky druhé světové války, a měla být nejsilnější a největší lodní třídou v té době. USS Kentucky měla být jedním z posledních členů této prestižní třídy, ale její stavba byla zrušena v roce 1947, předtím než byl trup loď položen.

Plánované parametry USS Kentucky zahrnovaly impozantní výtlak přibližně 45 000 tun v standardním stavu a 57 500 tun při plném naložení. Loď měla být dlouhá asi 270 metrů a široká kolem 33 metrů. S pohonem tvořeným čtyřmi turbínami na páru a osmi kotly by měla dosahovat rychlosti přibližně 33 uzlů, což z ní činilo velmi rychlou bitevní loď.

I přesto, že USS Kentucky nikdy nebyla dokončena ani uvedena do služby, její plánovaná existence je důležitou součástí historie amerického námořnictva a symbolizuje období, kdy byla Spojené státy hluboko zapleteny do událostí druhé světové války a období studené války.

Výzbroj USS Kentucky (BB-66)

USS Kentucky (BB-66) byla vybavena impozantní výzbrojí, která jí poskytovala vysokou úroveň palebné síly a bojové schopnosti. Hlavní součástí výzbroje byly tři hlavní dělové věže, z nichž každá nesla tři 406mm (16-palcové) děla. Tato obří děla měla mimořádný dostřel a ničivou palebnou sílu, což z Kentucky činilo respektovanou silu v rámci své třídy i v celém americkém námořnictvu.

Kromě hlavních dělových věží byla USS Kentucky vybavena také širokou škálou sekundární výzbroje. To zahrnovalo mnohočetné dvojité a jednotlivé 127mm (5-palcové) dělové věže, které sloužily jako protiletadlová obrana a podpora při ničení menších lodí a cílů na hladině. Dále byla vybavena protiletadlovou výzbrojí, včetně 40mm a 20mm kanónů, které sloužily k obraně proti leteckým útokům.

Celkově vzato, výzbroj USS Kentucky (BB-66) byla navržena tak, aby poskytovala širokou škálu možností pro útok na pozemní cíle, lodě na hladině a letadla ve vzduchu, což jí umožňovalo plnit různé role a úkoly během své služby v rámci amerického námořnictva.

Parametry USS Kentucky (BB-66)

USS Kentucky (BB-66) byl plánovaný bitevní loď třídy Iowa amerického námořnictva. Byl objednán v roce 1940, ale jeho stavba byla zrušena v roce 1947, ještě předtím, než byl trup položen. Nicméně, mohu poskytnout některé obecné parametry, které byly plánovány pro loď třídy Iowa, do které USS Kentucky spadal:

  1. Displacment (výtlak): Přibližně 45 000 tun (standardní), 57 500 tun (plně naloženo)
  2. Délka: Přibližně 270 m (887 stop)
  3. Šířka: Přibližně 33 m (108 stop)
  4. Pohon: Čtyři turbíny na páru, osm kotlů
  5. Rychlost: Přibližně 33 uzlů (61 km/h)
  6. Posádka: Přibližně 1 921 mužů

Tyto údaje jsou však pouze odhady, protože USS Kentucky nebyl nikdy dokončen ani uveden do služby.

USS Kentucky deck