USS Langley (CV-1)

USS Langley (CV-1)

USS Langley (CV-1) byla první letadlová loď amerického námořnictva a zároveň první přestavěná loď tohoto typu na světě. Původně byla postavena jako uhlířský parník USS Jupiter (AC-3) a později přestavěna na letadlovou loď, aby sloužila jako cvičná a experimentální jednotka. K její přestavbě došlo v roce 1920 a po dokončení se stala první letadlovou lodí s označením CV-1 v americkém námořnictvu.

USS Langley měla délku přibližně 165 metrů a šířku kolem 22 metrů. Byla poháněna parními motory a dosahovala maximální rychlosti přes 15 uzlů. Na její palubě se nacházely hangáry pro uskladnění až 36 letounů, včetně stíhacích, bombardovacích a průzkumných letadel.

Langley hrála klíčovou roli v rozvoji leteckého válečnictví a taktiky v americkém námořnictvu. Sloužila jako cvičný prostor pro výcvik letců a testování nových technologií a taktik. Během své služby byla USS Langley zapojena do různých misí a operací, včetně podpory letectva během vojenských cvičení a experimentů s letadly a jejich operačními schopnostmi. Její služba poskytla základ pro budoucí vývoj letadlových lodí v americkém námořnictvu a přispěla k posílení leteckých sil Spojených států.

Výzbroj USS Langley (CV-1)

USS Langley (CV-1) byla první letadlová loď amerického námořnictva, která byla primárně určena k provozu letadel. Její výzbroj byla přizpůsobena pro ochranu lodi a poskytování podpory pro operace s letouny. Výzbroj USS Langley zahrnovala:

 1. 4× 127mm kanóny: Loď byla vybavena čtyřmi 127mm kanóny, které sloužily k obraně proti hladinovým a vzdušným hrozbám. Tyto kanóny poskytovaly účinnou palebnou podporu v případě útoku.
 2. 12× 76mm kanóny: USS Langley nesla dvanáct 76mm kanónů, které byly instalovány po celé délce lodi a sloužily jako sekundární obrana proti vzdušným a hladinovým cílům.
 3. Kulomety: Kromě toho byla loď vybavena kulomety pro obranu proti leteckým útokům a obranu proti menším hladinovým cílům. Kulomety poskytovaly rychlou a účinnou palebnou podporu v případě nepřátelského kontaktu.

Tato výzbroj byla navržena tak, aby poskytovala USS Langley dostatečnou ochranu proti možným hrozbám během provozu letadel a operací na moři. Kanóny a kulomety umožňovaly loď bránit se proti nepřátelským útokům a poskytovat ochranu pro svou posádku a letadla na palubě.

Parametry USS Langley (CV-1)

USS Langley (CV-1) byla první letadlová loď amerického námořnictva. Zde jsou některé z jejích hlavních parametrů:

 • Třída: USS Langley byla předchůdcem třídy Lexington.
 • Displacemet: Plně naložená měla výtlak přibližně 11 500 tun.
 • Délka: Dosahovala délky přibližně 165 metrů.
 • Šířka: Měla šířku přibližně 33 metrů.
 • Pohon: Původně měla parní stroje, které byly později nahrazeny pohonem naftovými motory.
 • Rychlost: Dosahovala maximální rychlosti kolem 15 uzlů.
 • Letecké křídlo: Měla kapacitu přepravovat až 36 letadel.
 • Výzbroj: Počátečně byla vyzbrojena pouze protiletadlovými kanóny.
 • Komplement: Standardně nesla posádku asi 468 důstojníků a námořníků.

USS Langley (CV-1) underway in June 1927 (cropped)