USS Panay (PR-5)

USS Panay (PR-5)

USS Panay (PR-5) byla americká kanonérka třídy Yangtze River Patrol sloužící v oblasti Čínské řeky v 30. letech 20. století. Loď byla postavena v roce 1927 a pojmenována po ostrově Panay v Filipínách. Jejím hlavním úkolem byla ochrana amerických zájmů a občanů v regionu a podpora diplomatických aktivit Spojených států v oblasti.

USS Panay měla délku přibližně 50 metrů a šířku kolem 9 metrů. Byla vybavena lehkým dělostřelectvem a kulomety pro obranu proti možným útokům ze strany nepřátelských sil. Loď také sloužila k poskytování logistické podpory a přepravě osob a materiálu po řece.

Nicméně, její slavná historie byla narušena událostí, která se stala 12. prosince 1937. Tehdy byla USS Panay napadena japonskými letouny během druhé čínsko-japonské války. Útok způsobil těžká poškození lodi a ztrátu lidských životů. Incident způsobil diplomatický rozruch a přispěl k vzrůstajícímu napětí mezi Spojenými státy americkými a Japonskem. USS Panay později sloužila jako symbol japonsko-amerického konfliktu a byla připomínána jako příklad narušení mezinárodních vztahů a agresivní expanze Japonska v regionu.

Výzbroj USS Panay (PR-5)

USS Panay (PR-5) byla kanonérka třídy Yangtze River Patrol, která byla vybavena lehkou výzbrojí pro obranu proti nepřátelským hrozbám. Její výzbroj zahrnovala:

  1. Dva 76mm kanóny: Loď nesla dva 76mm kanóny, které sloužily k obraně proti hladinovým cílům a poskytovaly palebnou podporu v případě potřeby.
  2. Kulomety: USS Panay byla vybavena kulomety pro obranu proti leteckým a pozemním hrozbám. Tyto kulomety poskytovaly rychlou a účinnou palebnou podporu v případě útoku.
  3. Lehké dělostřelectvo: Kromě toho byla loď vybavena lehkým dělostřelectvem, které sloužilo k ochraně proti nepřátelským silám a poskytovalo další úroveň obrany.

Tato výzbroj byla přizpůsobena pro operace v oblasti Čínské řeky, kde USS Panay sloužila k ochraně amerických zájmů a občanů. Poskytovala loď dostatečnou obranu pro plnění svých úkolů v regionu.

Parametry USS Panay (PR-5)

USS Panay (PR-5) byla kanonérka třídy Yangtze River Patrol s následujícími klíčovými parametry:

  1. Displacement: Standardní výtlak lodi byl přibližně 450 tun, zatímco plný výtlak dosahoval kolem 520 tun. Displacement udává hmotnost lodi včetně nákladu, paliva, posádky a vybavení.
  2. Délka: USS Panay měla délku přibližně 54 metrů (176 stop), což ji řadilo mezi menší plavidla své třídy.
  3. Šířka: Šířka lodi činila přibližně 7,6 metru (25 stop), což poskytovalo dostatečnou prostornost pro provoz na řece.
  4. Pohon: Loď byla poháněna dvěma parními motory, které poháněly dva lodní šrouby. Tato konfigurace poskytovala lodi dostatečný výkon pro plavbu po řece a dosahovala maximální rychlosti kolem 15 uzlů.
  5. Posádka: USS Panay měla standardní posádku kolem 50 mužů, kteří se starali o provoz a údržbu lodi a plnili diplomatické a obranné úkoly v regionu Čínské řeky.

Tyto parametry ukazují, že USS Panay byla menší, ale dobře vybavená kanonérka, která byla nasazena pro ochranu amerických zájmů a občanů v Číně v průběhu 30. let 20. století.

USS Panay (PR-5) underway off Woosong, China, on 30 August 1928 (512975)