USS Oregon (BB-3)

USS Oregon (BB-3)

USS Oregon (BB-3) byla jednou z nejvýznamnějších bitevních lodí své doby, která hrála klíčovou roli v historii amerického námořnictva. Postavena byla v loděnicích Union Iron Works v San Franciscu a spuštěna na vodu v roce 1893. Po dokončení byla zařazena do služby v roce 1896. Tato bitevní loď byla pojmenována po státě Oregon a stala se jednou z prvních amerických dreadnoughtů.

Během španělsko-americké války v roce 1898 hrála USS Oregon důležitou roli v americkém námořnictvu. Plavila se z pobřeží Severní Ameriky na Kubu, což byla dlouhá cesta o více než 13 000 kilometrů, a připojila se k americké flotile v bitvě u Santiaga de Cuba. Její rychlost a výkonnost jí umožnily hrát klíčovou roli v této historické bitvě, která přispěla k vítězství Spojených států v této válce.

Po španělsko-americké válce USS Oregon pokračovala ve své službě v americkém námořnictvu. Účastnila se cvičení, manévrů a námořních operací, které posilovaly americkou přítomnost na moři. Po první světové válce byla loď vyřazena ze služby a později sloužila jako muzejní loď v Portlandu v Oregonu, kde se stala důležitou součástí amerického námořního dědictví.

Výzbroj USS Oregon (BB-3)

Výzbroj USS Oregon (BB-3) zahrnovala:

  1. Hlavní baterie: Dvě dělové věže s 13palcovými (330mm) děly. Tato děla poskytovala USS Oregon vysokou palebnou sílu a dosah, což bylo typické pro dreadnoughty té doby. Hlavní baterie měla schopnost účinně útočit na námořní i pozemní cíle.
  2. Sekundární baterie: Loď byla vybavena menšími 6palcovými (152mm) děly, která sloužila k obraně proti menším lodím, torpédovým člunům a dalším hrozbám. Tyto kanóny poskytovaly USS Oregon flexibilitu v boji v různých situacích.
  3. Obranná výzbroj: Kromě hlavní a sekundární baterie měla USS Oregon také různá děla menších ráží, včetně rychlopalných kanónů ráže 6palců a děl ráže 3palců, která sloužila k obraně proti leteckým útokům, torpédovým útokům a dalším menším hrozbám.

Celkově vzato, výzbroj USS Oregon byla dobře vyvážená a poskytovala lodi schopnost účinně působit v různých situacích, od boje s jinými válečnými loděmi až po obranu proti menším hrozbám na moři.

Parametry USS Oregon (BB-3)

Délka 351 feet 2 inches (107.04 m)
Beam 69 ft 3 in (21.11 m)
Draft 24 ft (7.3 m)
Výkon
  • 4 × fire-tube boilers
  • 9,000 ihp (6,700 kW)
Pohon
  • 2 × triple-expansion steam engines
  • 2 × screw propellers
Rychlost 15 kn (28 km/h; 17 mph) (design)
Dojezd 4,900 nmi (9,100 km; 5,600 mi)
Posádka 473 officers and men

Oregon (BB3). Starboard side, 1898