USS Massachusetts (BB-2)

USS Massachusetts (BB-2)

USS Massachusetts (BB-2) byla první lodí třídy Massachusetts postavenou pro United States Navy koncem 19. století. Objednána byla roku 1890 a její stavba probíhala v loděnicích William Cramp & Sons v Pensylvánii. Kýl byl položen v roce 1891 a loď byla spuštěna na vodu v roce 1893. USS Massachusetts byla oficiálně uvedena do služby v roce 1896. Tato bitevní loď byla pojmenována po státě Massachusetts a byla jednou z prvních amerických dreadnoughtů.

Během španělsko-americké války v roce 1898 USS Massachusetts hrála důležitou roli v americkém námořnictvu. Spolu s dalšími loděmi se zúčastnila blokády kubánského pobřeží a později se účastnila bitvy u Santiaga de Cuba, ve které hrála klíčovou úlohu při ničení španělských lodí. Její palebná síla a obratnost v boji z ní udělaly důležitou součást americké flotily během konfliktu.

Po válce USS Massachusetts pokračovala ve své službě v americkém námořnictvu, účastnila se cvičení a manévrů a sloužila jako součást různých námořních jednotek. Po svém vyřazení v roce 1919 byla loď převedena do civilní rezervy a později prodána k sešrotování. USS Massachusetts byla důležitou součástí vývoje amerického námořnictva a hrála klíčovou roli ve zlepšení bojových schopností a technologického pokroku lodí té doby.

Výzbroj USS Massachusetts (BB-2)

Výzbroj USS Massachusetts (BB-2) zahrnovala:

  1. Hlavní baterie: Čtyři dělové věže s 12palcovými (305mm) děly, které měly schopnost střílet proti námořním i pozemním cílům. Děla měla dostatečnou palebnou sílu a dosah, což umožňovalo USS Massachusetts efektivně působit v boji.
  2. Sekundární baterie: Dále byla loď vybavena menšími děly pro sekundární útoky. Patřily sem 7palcová děla a 6palcová děla, která sloužila k obraně proti menším lodím a torpédovým člunům, a také k podpoře pozemních operací.
  3. Obranná výzbroj: Kromě hlavní a sekundární baterie měla USS Massachusetts také různá děla ráže 3 palce, 6 palců a 1,6 palce, která sloužila k obraně proti leteckým útokům, torpédovým útokům a dalším menším hrozbám.

Celkově vzato, výzbroj USS Massachusetts byla dobře vyvážená a poskytovala lodi schopnost účinně působit v různých situacích, od boje s jinými válečnými loděmi až po podporu pozemních operací a obranu proti různým hrozbám na moři.

Parametry USS Massachusetts (BB-2)

Massachusetts (BB2). Starboard bow at wharf, 06-1901 - NARA - 535432