USS Texas BB-35

USS Texas BB-35

USS Texas (BB-35) byla druhou lodí pojmenovanou po státu Texas a jednou z nejvýznamnějších bitevních lodí, které sloužily v americkém námořnictvu. Postavena byla v roce 1912 v loděnicích Newport News Shipbuilding Company ve Virginii a uvedena do služby v roce 1914. Třída lodí, kam USS Texas patřila, byla první třídou amerických dreadnoughtů s hlavním výzbrojem tvořeným děly stejné ráže.

Během první světové války USS Texas sloužila jako součást britské Grand Fleet v Severním moři. Později, během meziválečného období, byla loď modernizována, aby udržela krok s novými technologickými a strategickými požadavky. Během druhé světové války se USS Texas účastnila operace v severním Atlantiku a později byla vyslána do Tichomoří, kde se účastnila bojů v bitvě o Iwodžimu a Okinawu.

Po druhé světové válce USS Texas sloužila jako muzejní loď a památník ve městě La Porte v Texasu. Je jednou z mála přežívajících lodí svého druhu a je považována za národní památník. Díky své dlouhé a bohaté historii ztělesňuje USS Texas hrdinství a odvahu amerického námořnictva a je důležitou součástí amerického námořního dědictví.

Výzbroj USS Texas BB-35

USS Texas (BB-35) byla vybavena robustní výzbrojí odpovídající standardům pro bitevní lodě své doby. Hlavní a sekundární baterie děl poskytovaly lodí schopnost účinného útoku proti hladinovým a pobřežním cílům, což bylo typické pro dreadnoughty první poloviny 20. století.

Hlavní výzbroj USS Texas tvořily čtyři dělové věže s děly ráže 356 mm (14 palců), které byly umístěny po dvou na přídi a na zádi lodi. Tyto dělové věže poskytovaly USS Texas vysokou palebnou sílu a dosah, což bylo důležité jak pro účast v bitvě, tak pro podporu pozemních operací.

Sekundární baterie USS Texas zahrnovala méně výkonná, ale stále účinná 127mm (5 palcová) děla, umístěná v bocích lodi. Tyto kanóny sloužily k obraně proti menším lodím, torpédovým člunům a letadlům, a také poskytovaly podporu proti pozemním cílům. Celkově vzato, výzbroj USS Texas byla dobře vyvážená a díky ní byla loď schopna plnit různorodé úkoly v rámci bojových operací.

Parametry USS Texas BB-35

USS Texas (BB-35) byla jednou z prvních amerických dreadnought bitevních lodí a její parametry byly v té době robustní a imponující:

  • Celková délka: 171,2 metrů (562 stop)
  • Šířka trupu: 29,7 metrů (97,5 stop)
  • Ponor: 8,8 metru (28 stop)
  • Výtlak: přibližně 27 000 tun
  • Rychlost: maximální rychlost kolem 21 uzlů (39 km/h)
  • Posádka: kolem 1100 důstojníků a námořníků

Tyto parametry jasně ukazují, že USS Texas byla mohutnou a impozantní lodí své doby, s vysokou odolností a bojovou silou. Její výtlak a rychlost jí umožňovaly manévrovat na moři a plnit různé úkoly od obrany proti nepřátelským lodím po podporu pozemních operací. Jako jedna z prvních amerických dreadnoughtů hrála USS Texas klíčovou roli v posílení amerického námořnictva a zůstala významnou ikonou v historii námořnictva Spojených států.

USS Texas-2