USS Rhode Island (BB-17)

USS Rhode Island BB-17

USS Rhode Island (BB-17) byl predreadnought třídy Virginia postavený pro americké námořnictvo koncem 19. století. Spolu s dalšími loděmi této třídy hrál důležitou roli v americkém námořnictvu na přelomu 19. a 20. století. Rhode Island byl spuštěn na vodu v roce 1904 a začal sloužit v americkém námořnictvu v roce 1906. Jeho hlavní výzbroj tvořily čtyři dvojhlavňové dělové věže, což bylo typické pro predreadnoughty té doby.

Během své služby USS Rhode Island (BB-17) prováděl různé operace včetně služby v Karibiku a manévrů ve Středomoří. Během první světové války sloužil jako eskortní loď pro konvoje na Atlantiku. Po skončení války byl Rhode Island vyřazen ze služby a v roce 1923 byl prodán k sešrotování. Přestože Rhode Island nebyl významnou lodí v porovnání s některými modernějšími bitevními loděmi, hrál důležitou roli v historii amerického námořnictva jako součást floty predreadnoughtů, které předznamenaly budoucí vývoj bitevních lodí.

Výzbroj USS Rhode Island (BB-17)

USS Rhode Island (BB-17) byla predreadnoughtova bitevní loď amerického námořnictva, která sloužila ve 20. století. Výzbroj této lodi zahrnovala:

 1. Hlavní děla: Čtyři 305mm (12palcové) kanóny hlavní baterie, umístěné v dvou věžích, každá se dvěma kanóny. Tyto děla měla dostřel na vzdálenost až 20 kilometrů a byla klíčovým prvkem v bojové síle bitevní lodi.
 2. Sekundární děla: Dvanáct 203mm (8palcových) kanónů sekundární baterie, rozmístěných po lodi. Tyto kanóny sloužily především k obraně proti menším lodím, torpédoborcům a pro podporu při útocích na pobřežní cíle.
 3. Protiletadlová výzbroj: Dále měla loď několik menších děl vhodných k obraně proti leteckým útokům, jako například 76mm děla a kulomety. Tyto zbraně byly umístěny po palubě a sloužily k ochraně lodi proti vzdušným hrozbám.
 4. Torpédomety: Proti ponorkám a dalším hrozbám ze strany torpédových útoků byla loď vybavena torpédometry, které byly schopny odpalovat torpéda jako obranný prostředek.
 5. Bitevní výzbroj: Měla rovněž možnost nést torpéda, což bylo běžné pro bitevní lodě té doby. Tyto torpéda byla umístěna ve speciálních torpédových příhrádkách a sloužila k útokům na nepřátelské lodě během bojů na moři.

Parametry USS Rhode Island (BB-17)

USS Rhode Island (BB-17) byla předreadnoughtová bitevní loď amerického námořnictva, která sloužila ve 20. století. Zde jsou některé z hlavních parametrů této lodě:

 1. Dislokace: Loď měla standardní výtlak kolem 14 948 tun a plný výtlak až kolem 16 000 tun.
 2. Rozměry: Délka lodě činila přibližně 128 metrů, šířka dosahovala asi 23 metrů a ponor byl zhruba 7,6 metru.
 3. Pohon: USS Rhode Island byla vybavena třemi sestavami tříválcových parních strojů, které poháněly čtyři lodní šrouby. Tyto stroje byly spalovacími kotly napájeny uhlím.
 4. Rychlost: Loď dosahovala maximální rychlosti kolem 19 uzlů (asi 35 km/h).
 5. Posádka: Standardní posádka se pohybovala kolem 827 mužů, včetně důstojníků a námořníků.
 6. Výzbroj: Hlavní baterie tvořily čtyři 305mm (12palcové) kanóny ve dvou věžích, sekundární baterie obsahovala dvanáct 203mm (8palcových) kanónů. Loď také nesla protiletadlovou výzbroj a torpédomety pro obranu proti ponorkám.

 

Rhode Island (BB17). Starboard side, 05-02-1907 - NARA - 512930